Answer:
horizon value at year 5 = $94.3444
current intrinsic intrinsic value P₀ = $47.73
Assuming that the markets are in equilibrium, Goodwin's current expected dividend yield is and Goodwin's capital gains yield is <u>0(it pays no dividends)</u>.
Goodwin has been very successful, but it hasn't paid a dividend yet. It circulates a report to its key investors containing the following statement:
Goodwin's investment opportunities are poor.
Is this statement a possible explanation for why the firm hasn't paid a dividend yet?
<u>B. False</u>
Generally companies that are experiencing a rapid growth do not pay dividends, because they need all the cash that they can use to finance their expansion. Sometimes mature companies that have a steady growth rate will also choose not to pay dividends because they consider themselves as solid investments and not paying dividends allows them to grow more and should increase stockholders' wealth more.
Explanation:
D₃ = $5.50
D₄ = $7.073
D₅ = $9.096
D₆ = $9.642 (and a constant growth rate of 4.38%
Re = 14.60%
horizon value at year 5 = $9.642 / (14.6% - 4.38%) = $94.3444
intrinsic value P₀ = $94.3444 / 1.146⁵ = $47.73
Answer:
True
Explanation:
An organization that makes use of multisegment marketing approach is undoubtedly a big company that have established name for itself. This means that, the organization or company is well known and that it is an household name in the industry. Therefore, such company has the capacity of using multisegment marketing approach.
But a small company will only make use of one pricing method, this is to attract people to its products. And avoid competing with the established organizations. So, in the process, creating name for itself.
Lori has already decided she wants to sell beauty products and market them to small beauty salons. She now needs to decide how she wants to price her product so that the beauty salons will buy it. Option B. decide how to price her product is the next step that Lori should take. After she decided the price, she will have the what, where and how much and then she can move on to how she will advertise her product to the small beauty stores.
Answer:
direct material = $2,000
so correct answer is B. $2,000
Explanation:
given data
total cost = $9,000
consists = 600 units
overhead apply = $3,000
overhead rate = 75% of direct labor
solution
we get here Direct Labor that is
Direct Labor = 
Direct Labor = $4000
and we apply here Total Cost that is
Total Cost = direct material + overhead + Direct Labor ..........1
put here value
$9,000 = direct material + $3,000 + $4,000
solve it we get
direct material = $2,000
so correct answer is B. $2,000