Answer:
Given:
The total transaction price for the sale of the stereo system and the extended warranty is $3,000.
The standalone price of each is $2,300 and $900, respectively.
The estimated cost of the assurance-warranty is $350.
Here, in this case the warranty expenses against sale of stereo is on basis of expected expenses
.
Expected expenses in future is for certainty and sum collected against this expenses. Therefore, $ 900 is gathered under assurance-warranty while no cost is incurred. Therefore, they will credit the unearned warranty revenue of $ 900
<u><em>Option (4) is correct.</em></u>
Answer:
$45.027 million
Explanation:
The accounting equation shows the relationship between the various elements of the balance sheet. These are the assets, liabilities and equity. It is given as
Assets = Liabilities + Equity
The owner's equity is made up of the common stock and retained earnings (which is the net income less dividend paid over the period).
Equity = $125.989 million - $77.152 million
= $48.837 million
Retained earnings = Equity - Common stock
= $48.837 million - $3.810 million
= $45.027 million
Digby Corporation's retained earnings is $45.027 million
Answer:
A. Yes, because the corporation would be required to pay tax on its profits, and the shareholders would also be required to pay taxes on dividends
Answer:
a. Apple current ratio = Current asset / Current liabilities
= $128.78billion/ $101.27billion
= 1.27
b Apple Quick ratio = (Current asset - Inventory ) / Current liabilities
= ( $74.48billion + $17.58billion)/ $101.27billion
= $92.06billion/$101.27billion
= 0.91
c. Apple Cash ratio = cash and short-term investment / current liabilities
= $74.48billion / $101.27billion
= 0.77
d. By comparing the computed ratios of Apple and HPQ, it shows that Apple asset liquidity is better than that of HPQ. The current ratio of Apple is 1.27 as against 0.96 for HPQ. also in term of Quick ratio, Apple has 0.91 while HPQ has 0.54. The cash ratio of HPQ is 0.33 while Apple figure stood at 0.77
Explanation:
Solution:
(1) Maximum possible $25,000 deduction before phase-out
(2) Maximum deduction phase-out is $22,500
[($145,000 AGI - 100,000) × 0.5]
(3) Current year overall loss $2,500 (1) - (2)
(4) Rental loss in current year $8,000
(5) Current year leasing deficit of 2,500 dollars, Lesser of (3) or (4)
Passive loss carry forward $5,500 (4) - (5)