Answer:
$181,600
Explanation:
The computation of total cash is shown below:-
Working Note :-
Credit sales of December
= $42,000 ÷ 50%
= $ 84,000
Credit sale of November
= $23,000 ÷ 10%
= $ 230,000
Cash Collected from Credit sales
For January
= $150,000 x 50%
= $75,000
For December
= $84,000 x 40%
= $33,600
For November
= $230,000 x 10%
= $23,000
Total Cash collections from Credit sale = January + November + December
= $75,000 + $33,600 + $23,000
= $131,600
Cash sale of January = $50,000
Total Cash collected in January = Total Cash collections from Credit sale + Cash sale of January
= $131,600 + $50,000
= $181,600
<span>Having a nominal interest rate less than 0 would mean that a depositor pays a bank to hold its money. If the annual nominal interest rate is negative 1 percent, a deposit of $1000 dollar would come out $10 dollar short the following year which is why someone with dollar bills will never agree to loan with a nominal interest rate that is negative percent.
</span>
Answer: architecture firm
Explanation: im pretty sure its this but im sorry if im wrong
Answer:
Continuous
Explanation:
Continuous production process is the procedure where the manufacture of the products need the sequential performance of different processes on multiple machines receives the material for manufacturing by the closed channel.
This process is mostly used in the business of chemical and paper.
So, in this case, the most effective way to produce the gasoline is the kind of production which is referred as the continuous production process.
Answer:
optimal order quantity is 11450
Explanation:
solution
we will use here news vendor model here
and profit means that if we print less we will incur a certain opportunity loss
so it is known as cost of understocking (Cu) i.e = 35
and
production cost = $5
when product is not sold
we incur cost of (Co) i.e = 5
so
fixed cost is incurred either way in a year
so we need to consider the critical fractile value
that is express as
CF = 
CF = 
CF = 
CF = 0.875
so value of Z at 0.875 is 1.15
so
means the optimal order per production will be here = 8000 + 1.15 ×3000 = 11450
so
optimal order quantity is 11450