Answer:
maximum profit ($30 in total) is obtained by selling 5 units
Explanation:
- if the market maker buys and sells one unit, his/her profit = $15 - $5 = $10
- if the market maker buys and sells two units, his/her profit = $10 + ($14 - $6) = $18
- if the market maker buys and sells three units, his/her profit = $18 + ($13 - $7) = $24
- if the market maker buys and sells four units, his/her profit = $24 + ($12 - $8) = $28
- if the market maker buys and sells five unit, his/her profit = $28 + ($11 - $9) = $30
the maximum profit per unit is obtained by selling only 1 unit, but the total maximum profit is obtained by selling 5 units.
Answer:
B. The advertising techniques used to persuade the viewer
C. Information about competing products and advertisers
D. What tools the advertiser uses to sell the product the purpose of the advertiser’s message
Explanation:
The essay Nori is writing to analyze advertisement for athletic equipment will be more effective if he includes, the three things above.
The advertising techniques used to persuade the viewer :
It's essential to note the advertising techniques that was used to first grab the viewer's attention in the first place, then sell the idea of the product and persuade the viewer to purchase the product. This piece of information is useful to show the success or failure of different advert techniques.
Information about competing products and advertisers:
Including this information is important because one can view the product and advert technique of competitors and make judgements on how they can improve their product in relation to their competitors and how effective the competitor's advert is when compared to yours.
What tools the advertiser uses to sell the product the purpose of the advertiser’s message:
It is necessary to include this point in the essay because it can be analyzed and if its successful, can be further applied or modified if its considered a failure.
Most companies and businesses rely heavily on advertising to increase customer base and sales so if a successful method is found, then it can repeated or modified.
This is a key idea with international trade. This involves what is known as comparative advantage.
let's say country A can produce a ton of soybeans in 4 hours and a ton of corn in 2 hours. While country B can produce a ton of soybeans in 15 hours and a ton of corn in 5 hours.
Looking at this set up you can see that country A can produce both corn and soybeans faster, so they have an absolute advantage in both!
However what trade is based on is opportunity cost. So if we think about how much corn country A has to give up to produce soybeans, they have to divert a total of 4 hours from corn to soy beans to produce one ton of soy beans. That 4 hours could be used to produce 2 tons of corn (since 2 hours for 1 ton and we're taking away 4 hours!). So opportunity cost of soybeans in country A is 2 corn.
In country B they would need a total of 15 hours to produce one extra ton of soybeans, but those 15 hours could instead be used to produce 3 tons of corn (5 hours per ton and we're stealing 15 total hours). That means country B's opportunity cost is 3 corn.
Since A has a lower opportunity cost in produce soybeans they will specialize and B will specialize in corn.
Answer:
It would be unethical and a conflict of interest for Solomon to let his uncle in on the details because it would give his uncle an unfair advantage against the other bidding contractors. It's a form of nepotism
Explanation:
hope this helps have a great day
Answer:
b. Job order production.
Explanation:
Job order production is the process of manufacturing non-standard or unique products for specific customers. Sometimes making a job order production is also called making a work order or making it an individual order, because each order or work is an order placed by the customer. In most cases, custom jobs are created only once. Many manufacturers specialize in mass production of custom products. Buyers come to the manufacturer with a special design or product, and the manufacturer develops and creates an individual product.
A customer-oriented production puts customer satisfaction at the center of each of its business decisions. Customer focus is defined as an approach to sales and customer relations, in which employees focus on helping customers meet their long-term needs and desires. Here, management and employees coordinate their individual and team goals in order to satisfy and retain customers. This contrasts, in particular, with a focus on sales, which is a strategic approach when the needs and desires of a company or seller are evaluated in relation to the client.
Just in Time production is an inventory strategy developed to increase production and productivity. All production processes (in-progress cost) and the type of production taking into consideration the time criteria in order to minimize the associated sub-costs are derived from the Japanese Kanban system. During production, it determines the order of work by considering the production of the next process. This strategy, which states that the order level is reached in the storage process and that the order must be met after this point, provides the most efficient storage volume and production continuity. In short, just in time, the demand is to produce as soon as possible with excellent quality and transport it to the right place at any time.
Job lot production is a production futures contract whose trading volume is below the level required by normal operations. These contracts or lots are available to add liquidity to futures exchanges by allowing smaller "participants" to enter the market.
Process production is a system from production in which a product goes through several processes or stages from production, which will be operated on a more continuous basis; for example, in oil refineries and petrochemical plants, where these processes include liquid or semi-solid materials. In the production of the main product, they say, gasoline, from such in the production process, by-products such as tar or creosote can inevitably arise.