This is known as family branding. Family branding or also
known as umbrella branding is a marketing strategy that uses a single brand
name in marketing the products. The family branding develops familiarity in the
market due to its name and logo. This helps their new product lines to get
distinguished in the market.
Answer:
Explanation:
The computation is shown below:
The free cash flow is
= Expected net operating profit after taxes - net capital expenditure - net operating working capital
= $2,400 million - $360 million - $45 million
= $1,995 million
Now the total firm value is
= Free cash flow ÷ (cost of capital - growth rate)
= $1,995 million ÷ (11.70% - 3.90% )
= $1,995 million ÷ 7.8%
= $25,576.92 million
Now the intrinsic value of equity is
= Total firm value - outstanding debt - preferred stock
= $25,576.92 million - $11,510 million - $6,394 million
= $7,672.92 million
And, the intrinsic value per share
= $7,672.92 million ÷ 675 million shares
= $11.37 per share
Answer:
1.Dr Cash $56,000
Cr Common stock $4,000
Cr Paid-in capital in excess of par $52,000
2.
Dr Cash $56,000
Cr Common stock no par value $56,000
Explanation:
The cash proceeds from the issue of common stock is $14*4000=$56,000
Consequently, the cash account is debited with $56,000 and corresponding credit entries would to common stock account with $4,000($1*4000) and paid-in capital in excess of par $52,000($14-$1)*4000))
However,when there is no par amount the $56,000 cash proceeds is debited to cash account and credited to common stock no par value account
Answer:
The correct answer is Cost leadership.
Explanation:
Cost leadership are those strategies with which products similar to those of other companies are offered at a lower cost, that is, a certain company is considered to be the lowest cost producer in its industrial sector in order to achieve a differentiation.
At lower prices than its rivals, the leader's position translates into higher returns, however, standard products should not be sold ignoring the basis of product differentiation itself, since, if the customer does not perceive the product as comparable, The company must set very low prices in relation to the competition to achieve sales.
The sources to obtain this type of advantages are varied and depend on the structure of the industrial sector itself, including economies of scale, the use of proprietary technology, preferential access to the raw material, among others.
The cost leadership strategy aims to make a company the leader, rather than several companies struggling to reach that position, as this implies tough rivalry and competition that can have unfavorable consequences for all.
Answer:
(C) A report recommending an anti-terrorism security system for mass transit
Explanation:
An analytical report is a type of a business report that uses qualitative and quantitative company data to analyze as well as evaluate a business strategy or process, while empowering employees to make data-driven decisions based on evidence and analytics. Analytical reports offers both information and analysis and also include recommendations.