Answer:
Christie's share is $104500 while Jergens share is $48500. Thus, the first option is the correct answer.
Explanation:
The appropriation of net income among the partners will be as follows,
$ $
Net Income $153000
<u>Less: Salary to Partner</u>
Christie (66000)
<u>Less:Interest on Capital</u>
Christie 36000
Jergens <u>46000 (82000)</u>
Remaining Profit 5000
<u>Distribution of Remaining Profit</u>
Christie (5000/2 = 2500) 2500
Jergens (5000/2 =2500) <u>2500</u>
<u />
<u />
Christie's Share = 66000 + 36000 + 2500 = $104500
Jergen's share = 46000 + 2500 = $48500
Answer:
Ben Lingo's Net Worth Statement:
Assets:
Cash $82
Savings $150
Car $2,000
Inventory $1,200
Total Assets = $3,432
Liabilities:
Car loan $1,500
Credit Union loan $80
Total Liabilities = $1,580
Net Worth = Total Assets - Total Liabilities
= $3,432 - $1,580
= $1,852
Answer:
The cross elasticity of demand is zero
Explanation:
Cross elasticity of demand measures the percentage change in the quantity demand of a product occasioned by a change in the price of another but related commodity.
If the the commodities are complements, the cross of elasticity of demand between them would be negative. his implies an increase(decrease) in the price of one would lead to a decrease(increase) in the demand of the other.
If the the commodities are substitutes, the cross elasticity of demand between them would be positive. This implies an increase(decrease) in the price of one would lead to a increase (decrease) in the quantity demand of the other.
Where the cross elasticity of demand is zero, this implies that the goods are not in any way related. This implies that a change in the price of one would produce no change in the quantity demand of the other.
Answer:
$60,000
Explanation:
Hansen's annual salary allowance= 30,000
Hernandez's annual salary allowance= 10,000
annual interest allowance of Hensen= 0.1 × 50,000= 5000
annual interest allowance of Hernandez= 0.1 × 50,000= 5000
Remaining balance=100000- 5000-5000-30000-10000= 50000
Share of each partner from remaining balance= 25000
Hensen's income= 25,000+ 5000+ 30000= 60,000
Answer:
This question doesn't show what is required to be done with this statement. However, I would provide explanation below on how to approach it.
Explanation:
This type of bond is a coupon-paying bond; meaning, it pays interest to its holders as coupons every year. The coupon rate of 6% can be used to calculate the annual coupon payment in dollars.
Coupon payment amount = Coupon rate * Face value
Coupon rate = 6% or 0.06 as a decimal
Face value = $1,000
Therefore, Coupon payment amount = 0.06*1000
Coupon payment amount = $60
Based on the above calculation, the statement that "annual amount of interest of $600" is incorrect. It should say;
"...annual amount of interest of $60."