Answer:
Under the accrual basis, it should recognize $1,000,000 as property tax revenue for the year 2019. The remaining $45,000 that it does not collect in year 2019 will be accounted for as Property Tax Receivable while the $5,000 will be recorded as Uncollectible Expense in 2019.
Explanation:
The accrual concept or basis of accounting requires that all revenues and expenses relating to a fiscal year be recognized in that accounting year. It is not only the actual cash receipts and payments that should be recognized. This means that any revenue that is due but not yet received will be accounted for in the year that the revenue arises. And all the related expenses for raising the revenue will also be accounted for in the same year.
Answer:
Credit card and bank fees. Hourly wages and direct labor. Shipping costs. Raw materials.
Explanation:
Answer:
c. 12.56%
Explanation:
Debt-to-value=D/(D+E) =0.4=> D=0.4D + 0.4E => 0.6D = 0.4E => D/E=4/6=2/3
According to M&M proposition II with taxes,
re=r0+(D/E)(r0-rd)(1-Tax rate)
. Where re= levered cost of equity(or cost of equity when the firm is levered)=.1492, r0 = unlevered cost of equity,Tax rate=34%=.34, rd=pretax cost of debt=7.2%=0.072,D/E=2/3
re = r0+(2/3) * (r0 - 0.072)*(1-.34)
=> 0.1492=r0(1+(2/3)*(1-.34)) -(2/3)*(.072)*(1-.34)
=> 0.1492 = r0(1+0.44) -0.03168
=> 0.1492 = 1.44*r0 -0.03168
r0 = (.1492+0.03168)/1.44
r0 =0.1256
r0 =12.56%
Thus, r0=unlevered cost of equity=12.56%
Answer:
the supply of dollars is likely to exceed the demand in the foreign exchange market, ceteris paribus.
Explanation:
In Economics, there are primarily two (2) factors which affect the availability and the price at which goods and services are sold or provided, these are demand and supply.
The law of demand states that, the higher the demand for goods and services, the higher the price it would be sold all things being equal. On the other hand, law of supply states that the higher the price of goods and services, the lower the supply.
Trade can be defined as a process which typically involves the buying and selling of goods and services between a producer and the customers (consumers) at a specific period of time.
If the United States imports more than it exports, then this means that the supply of dollars is likely to exceed the demand in the foreign exchange market, ceteris paribus.
Generally, when import exceeds export there would be a deficit in the financial account of the country.
Hence, a deficit on the current account is because the value of goods and services exported is lower than the value of goods and services being imported in a particular country.
Answer:
$32,647
Explanation:
P=R(1-(1+i)^-n)/i
Where P=$140,000
R=?
i=14%
n=7 years
by putting above values in formula, we get
140,000=R (1-(1+.14)^-7)/.14
$140,000=R4.288
R=$140,000/4.288
R=$32,647