Answer:
2.56 years
Explanation:
Payback period calculates the amount of time it takes to recover the amount invested in a project from its cumulative cash flows.
payback period = amount invested / cash flows
cash flows = $510,000 - $360,000 = $150,000
$384,000 / $150,000 = 2.56 years
Solution
Given :
Standard direct labor hours = 4.6 hours per unit
Standard variable overhead rate = $ 4.60 per hour
Actual direct labor hours worked = 9400
Actual variable overhead incurred = $ 44,940
Number of units of N06C = 2100 units
Therefore, output absorbed, V.OH = SHAO x budget OH/hr
= (2100 units x 4.6 per unit) x $ 4.60 per hour
= $ 44,436
The Input Absorbed V.OH = actual hours x budgeted OH/hour
= 9400 x $ 4.60 per hour
= $ 43,240
Therefore, the variable overhead rate variance is = $ 43,240 - $ 44,436
= $ 1196 (U)
Explanation:
A corporate benefits plan is used as a relevant tool for the company to prepare for business and organize itself more strategically in the market.
For example, an employee benefit plan can offer several additional advantages that justify the company's mission and values of exercising corporate governance that prioritize the well-being of its employees. By offering advantages such as a health plan, the company consequently increases the incentive to work, motivates employees and becomes an attractive strategy for attracting good professionals in the market.
Answer:
Assets should be recorded at cost basis. To determine cost basis we should determine the price that the company paid for the asset. If the only record about the purchase transaction is the note payable, then we can assume that the amount specified in the note payable is the purchase cost of the asset. The cost basis doesn't include any type of interest, but since the note doesn't specify any interest, then we can assume that there is no interest charged.