Answer:
$7,750
Explanation:
The computation of the net income for the first year is shown below:
but before that following calculations needed
The Cost of production is
= Direct material + Direct labor + Manufacturing overhead
= $11,625 + $11,000 + $10,000
= $32,625
The Unit product cost is
= $32,625 ÷ 7,250 units
= $4.50 per unit
Now
Cost of goods sold = Number of units sold × cost per unit
= 4,500 units × $4.50
= $20,250
And, finally
Net Income = Sales revenue - COGS - general, selling, and administrative expenses
= (4,500 units × $7) - $20,250 - $3,500
= $7,750
Answer:
Explanation:
MPS Week 1 = 150
It takes 3 widgets for 1 WhatchaMacalit.
Widgets required Week 1 = 150 *3 = 450
Painting hours required Week 1 = 450*0.5 = 225 hours
Painting hours required Week 2 = 120*3*0.5 = 180 hours
Similarly, Week 3 = 75 hours
Week # 1 2 3
Widget paint 225 180 75
As it is known that future cash flows are
risky in nature so it is not possible to discount them at risk free rate. So
investor must discount the future cash flows based on the equity cost of
capital. It is the expected return of the other investments available in the market
with same kind of risk to the firm’s share.
Price of the stock can be found by using
the cost of equity equation which is as follows:
Po = Div_1 + P_1 / 1 + r_E
$15 = 0.8 + X / 1.12
X = $16
So the expected selling price of the
stock is $16.00
Answer: 99.51%
Explanation:
This is a linear regression problem.
The relationship between the success of the team and the occupancy rate is in the form:
y = mx + c
y = occupancy rate
m = slope
x = number of games
c = slope
Intercept is supposed to be negative in question:
= 0.0474 * 31 + (-0.4743)
= 99.51%
<em>Options are most probably for a variant of this question.</em>
Answer:
Inelastic
Explanation:
Elasticity of demand = percentage change in quantity demanded / percentage change in price
percentage change in quantity demanded =
35,000 - 40,000/40,000 = -0.125 = -12.5%
percentage change in price = $10 - $8 / $8 = 0.25 = 25%
Elasticity = -12.5%/25%= -0.5
Demand is inelastic because the elasticity of demand is a less than 1.
Elasticity of demand measures how quantity demanded changes when price change.
Demand is inelastic when a change in price has no effect on quantity demanded. Inelastic demand has a value of less than 1 .
Demand is elastic if a change in price has an effect on quantity demanded. Elastic demand has a value of more 1
Unitary elastic is when a change in price has the same proportional effect on a change in quantity demanded. Unitary elastic demand has a value of 1.