Answer:
B
Explanation:
Here, in this question, we are asked to determine the decrease in notes payable that peachtree should record in the first year.
To determine this, we proceed as follows;
Interest payment for the first year = 30000*7% i.e 2100
Principal amount paid = Total amount paid - Interest amount
= 7317 -2100 i.e 5217
Notes payable should be reduced by 5217
Answer:
The answer is 9,360 direct labor-hours.
Explanation:
The first step is to calculate the direct labor-hours per unit. The second step is to calculate the total direct labor-hours required to produce the additional systems.
Step 1
Direct labor-hours per unit = Direct labor / Average wage rate per hour
Star100: Direct labor-hours per unit = 40 / $25 = 1.6
Star150: Direct labor-hours per unit = 50 / $25 = 2
Step 2
Total labor-hours required = Direct labor-hours per unit x Number of systems required
Star100: Total labor-hours required = 1.6 x 2,600 = 4,160
Star150: Total labor-hours required = 2 x 2,600 = 5,200
Combined direct labor-hours required = 4160 + 5,200 = 9,360
Answer:
Explanation:
The coach of a college men’s soccer team records the resting heart rates of the 27 team members. You should not trust a confidence interval for the mean resting heart rate of all male students at this college based on these data because;
(a) with only 27 observations, the margin of error will be large.
(b) heart rates may not have a Normal distribution.
(c) the members of the soccer team can’t be considered a random sample of all students.
Lori has already decided she wants to sell beauty products and market them to small beauty salons. She now needs to decide how she wants to price her product so that the beauty salons will buy it. Option B. decide how to price her product is the next step that Lori should take. After she decided the price, she will have the what, where and how much and then she can move on to how she will advertise her product to the small beauty stores.