Answer:
$3.5 million
Explanation:
Data given in the question
Book value of the division assets = $33.50 million
Fair value of the division assets = $30 million
The sum of estimated future cash flows generated = $38 million
So, by considering the above information, the amount of impairment loss is
= Book value of the division assets - fair value of the division asset
= $33.5 million - $30 million
= $3.5 million
Since the fair value is less than the book value so the difference should be recorded as an impairment loss
Answer:
The correct answer is $8,316( Unfavorable) and $10,500 ( Favorable).
Explanation:
According to the scenario, the computation of the given data are as follows:
Actual Variable OH AH × SVOR SH × SVOR
$222,816 $57,200×$3.75 = $214,500 $60,000×$3.75 = $225,000
Variable OH spending variance Variable OH efficiency variance
$214,500 - $22,816) $225,000 - $214,500
= $8,316( Unfavorable) = $10,500 ( Favorable)
Hence, Variable OH spending variance = $8,316( Unfavorable)
And Variable OH efficiency variance = $10,500 ( Favorable)
<span>keep it small, especially in the beginning
Small businesses die when you expand too quickly in the beginning</span>
The question above is not complete, the alternatives attached to the question are as follow:
A) The people working to develop the community
B) Bike paths and stores
C) Solar power
D) The idea to develop the housing community
ANSWER
The correct option is B.
Land as a factor of production refers to all the natural resources that are free gifts of nature. According to this definition, land as a factor of production include the following: forests, oceans, rivers, mountains, climate, light, heat of the sun and natural resources such as crude oil, copper, gold, silver, coal,etc. The characteristics of land include the following: it is a free gift of nature, fixed in quantity, permanent in nature, immovable, differs in fertility, etc.