Answer:
a. $0.98
b. 6,000 container
Explanation:
a. The computation of the incremental contribution margin per container is shown below:
= Drop selling price - total variable manufacturing cost - drop selling price × sales commission - sale value in raw form × basis
= $4.40 - $0.95 - $4.4 × 5% - 3 × 3 ÷ 4
= $0.98
b. The minimum number of containers of candy sold each month is
= (Per month salary paid to sales person + Master candy maker salary) ÷ ( incremental contribution margin per container)
= ($2,000 + $3,880) ÷ $0.98
= 6,000 container
We simply applied the above formulas so that the a and b part could arrive
Answer:
The incremental annual net cash inflows provided by the new machine would be $2,525.
Explanation:
In order to calculate the incremental annual net cash inflows provided by the new machine we would have to use the following formula:
incremental annual net cash inflows=saving in annual operating cost+contribution earned on additional sales
=( $4,125-$3,730)+(21,300×$0.10)
=$395+$2,130
=$2,525
Hence, The incremental annual net cash inflows provided by the new machine would be $2,525.
Answer:
Job enlargement strategies increase job satisfaction more than job rotation strategies
Explanation:
The job enlargement refer to do multiple task at the same time. It includes more responsibilities and duties at the same level in the organization so that the employee cant bore from their day to day work. It reduces the boredom of the employees at the time time it also focuses on the employee satisfaction level.
Whereas the job rotation means the switching of job from one job to another so that they grow in near by future.
In the given situation, the Crafty cookbooks change its working way due to which many employees are frustrated which results into the quitting of job, firing of employees, etc that represents the job enlargement with job satisfaction and more than job rotation
Answer:
$282,000
Explanation:
The computation of the capitalized amount of the land is shown below:
= Number of shares exchanged × fair value of per share - scrap selling value
= 6,000 shares × $50 per share - $18,000
= $300,000 - $18,000
= $282,000
Simply we multiplied the exchanged shares with its fair value and then deduct the scrap selling value so that the correct value can come.
All other information which is given is not relevant. Hence, ignored it
Answer:
4
Explanation:
Given:
A company employs two office assistants for every nine architects and
ratio is given = 2:9
Question asked:
How many new office assistants will it need to hire as it plans to hire eighteen new architects = ?
Solution:
Let ratio of new office assistants = 
Ratio of two office assistants for every nine architects = 2:9
By using formula of ratio and proportion:
Ratio of two office assistants for every nine architects : : ratio of new office assistants for eighteen new architects,
2 : 9 : :
: 18

By cross multiplication,

Dividing both side by 9,

Thus, 4 new office assistants will it need to hire.