Answer:
The number of customer needed to achieve is 34
Step-by-step explanation:
Given as :
The number of customer per hour = 8
The time taken = 8 hours
The rate of increase = 20 %
Let The increase in number of customer after 20 % increment = x
So , The number of customer after n hours = initial number × 
or, The number of customer after 8 hours = 8 × 
or, The number of customer after 8 hours = 8 × 4.2998
∴The number of customer after 8 hours = 34.39 ≈ 34
Hence The number of customer needed to achieve is 34 answer
Answer:14
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
We are given that 30% of California residents have adequate earthquake supplies.
a) Ramon variable X denotes the number of the california residents that have adequate earthquake insurance
B) x can take value 1 ,2 ,3 ......
C)The distribution of random variable is geometric distribution with parameter p=0.3
The pmf of geometric distribution is

D)P(X=1) or P(X=2)=P(X=1)+P(X=2)
P(X=1) or P(X=2)=
E)

F)

p is the resident who does not have adequate earthquake supplies.
p = 1-0.3 = 0.7

G)
Answer:
A bag of pop corn costs $8, and each Pretzel costs $4.25.
Step-by-step explanation:
Let
be the price of popcorn, and
the price of Pretzels. If the girl bought 2 bags of popcorn and 5 Pretzels and it cost her $37.25, we have the equation
<em>(this says that the cost of 2 popcorn bags plus 5 pretzels equals $37.25)</em> .
And, since Zoe bought 8 popcorn bags and 9 Pretzels with a total price of $102.25, we get the equation
<em> (this says that the cost of 8 popcorn bags plus 9 Pretzels equals $102.25).</em>
Thus, we have two equations
1. 
2. 
and we solve them by first multiplying equation (1) by 4:
,
and then subtracting it from equation (2):

Now we put this value of
into equation (1) and get:

and we solve for
to get:


Therefore, a bag of popcorn costs $8, and each Pretzel costs $4.25.
80 Because the numbers are going up by 10