Solution:
(1) Maximum possible $25,000 deduction before phase-out
(2) Maximum deduction phase-out is $22,500
[($145,000 AGI - 100,000) × 0.5]
(3) Current year overall loss $2,500 (1) - (2)
(4) Rental loss in current year $8,000
(5) Current year leasing deficit of 2,500 dollars, Lesser of (3) or (4)
Passive loss carry forward $5,500 (4) - (5)
Answer:
Answer for the question:
Your buddy Amanda wants your advice. She presents you with the utility schedule above and wants to know how many units of Product B she should purchase to maximize her utility. She tells you the price of Product A is $6 and the price of Product B is $10. Amanda informs you she only wants to spend $48. How many units of Product B do you tell Amanda to purchase?
is given in the attachment.
Explanation:
Answer:
The answer is B.
Explanation:
Gross profit is the difference between a company's net sales or total revenue and cost of sales or cost of goods sales.
Sales revenue is $433,000
Cost of Goods Sold is $240,000
Remember that Gross profit is Sales revenue - cost of goods sold.
Sales revenue----------------------------$433,000
Minus: Cost of Goods Sold----------$240,000
Gross profit--------------------------------<u>$193,000</u>
Answer:
a. 41.6 million
b. 42.28 million
Explanation:
A) GIven
forecast in june = Sjune = 42 million
Checks recived in june = Xjune = 40 million
Smoothing constant = a = 0.2
So for july
Sjuly = a*Xjune + (1-a)*Sjune
=0.2*40 + (1-0.2)*42 million
=8+33.6 = 41.6 million
B) forecast in july = Sjuly = 41.6 million
Checks recived in july = Xjuly = 45 million
Smoothing constant = a = 0.2
So for August
Saugust = a*Xjuly + (1-a)*Sjuly
=0.2*45 + (1-0.2)*41.6 million
=9+33.28 = 42.28 million
<em>Note: This uses an exponential smoothing to forecast the results, but from the number of checks recived we see that it increases linearly. So we need a linear forecasting method .</em>
Answer:
Shandra Corporation
The amount which Shandra Corporation will report as foreign exchange gain in net income for the quarter ended June 30 is:
$5,240
Explanation:
Price of goods = 131,000 pounds
Delivery and payment date = April 20
On February 20, the spot rate for call option on 131,000 pounds = $1.37
Cost of the option = $1,310
The spot rate on April 20 = $1.42
The foreign exchange gain or loss to be reported in net income for the quarter ended June 30 = $0.05 ($1.42 - $1.37
Total gain = ($0.05 * 131,000) - $1,310
= $6,550 - $1,310
= $5,240
b) With this call option, which gives Shandra the right to buy the underlying asset, Shandra hedges his contract to purchase goods from a foreign supplier, and therefore, profits when the spot rate increases from $1.37 on February 20 to $1.42 on April 20. The profit made is reduced by the cost of the call option.