Answer:
D. 689. 42
Explanation:
The equation to calculate the total including the initial principal plus interest is
, where the following is true:
A= Total (principal plus interest)
P= Principal ($500)
R= Rate (5.5% in decimals = 0.055)
n= Compound (Annually -- 1 year)
t= Time in years (6 years)





Answer:
Aston has given the information required to meet division profit objective. Increasing the profit objective is common goal of every manager. Here manager wanted to meet profit objective by minimising fixed cost which is not wrong motive. Whether the excess production can be sold in the market. If there is a chance to sell, more production can be made.
Absorption costing means that all of manufacturing costs are absorbed by units produced. It calculates every cost on no. of units produced but it does not mean to increase production only in order to match income objective or to reach this goal instead of fact that inventory remains at end, and sale of that increased production does not take place and income objective met because of the lower cost per unit.
Answer:
Economic Value Added (EVA) = $2,620
Explanation:
WACC = 11%
Capital = $20,500
Sales = $11,500
Operating cost = $5,000
Tax rate = 25%
EBIT = Sales - Operating cost
EBIT = $11,500 - $5,000
EBIT = $6,500
Economic Value Added (EVA) = EBIT (1 - T) - (WACC * Capital)
Economic Value Added (EVA) = 6,500*( 1 - 0.25) - (0.11 * $20,500)
Economic Value Added (EVA) = $4,875 - $2,255
Economic Value Added (EVA) = $2,620
We are given that:
Annual Demand, D = 150,000
Cost per Order, S = 93
Carrying Cost, H = 1.5
We can use the EOQ formula to get the answer:
EOQ = √(2*D*S/H)
EOQ = √(2*150000*93/1.5)
<span>EOQ = 4312.77 = 4313 balls</span>
Answer:
$250,000
Explanation:
the down payment = cost of the house - mortgage = $550,000 - $300,000 = $250,000
Something is not right with this question, because if you have been able to save $250,000 in 5 years, it means that you saved around $50,000 a year. If you were able to save that much money per year, then you should be able to pay a higher mortgage. The average 30 year mortgage has an APR of a little over 4% (national average between 4.04% - 4.16%). That would result in a monthly payment of around $1,151 including insurance.
So you should either go to another bank (if your salary is really that high) or search a cheaper house.