Answer:
Pauls' share in partnership=(131000+91000+111000+171000)*0.15%= $75600
Balance in Caitlin’s capital account immediately after Paul’s admission = 131000-(75600-71000)*30%= $129160
Answer:
A- Group think
Explanation:
In group think, bad decisions are often made because, rather than consider other alternatives, a group of people agree to a decision suggested by, in most cases, the most superior party in the room.
This form of thinking hides true opinions of other members of the group and though the decision is agreed upon, they could truly not want to be a part of the process.
In this scenario, there is an agreement with the Senior Executive on the plan of action however, nobody is interested in taking up the responsibility to follow through with the plan. This indicates a level of disagreement of other members with the plan regardless of the initially stated agreement with the plan.
Answer:
Determine the local radio listening audience by:
1. Compare online streaming listeners
2. Conduct Survey
3. Check radio station's ratings
Explanation:
1. Since most radio stations stream their programs live online, the owners of the small bar and Grill could determine the number of listening audience.
2. A survey conducted or could be conducted that shows what timing would be best to broadcast the awareness ad is another option.
3. Ratings of the local radio stations is an indicator of which stations have a wider signal range.
Answer: The options are given below:
A. Short term.
B. Operating.
C. Long
D. Finance.
The correct option is D. Finance.
Explanation: A finance lease is the kind of lease in which a finance company is the legal owner of the asset throughout the duration of the lease, while the lessee has both operating control over the asset, and some share of the economic risks and returns from the change in the valuation of the underlying asset.
In a finance lease agreement, ownership of the property is transferred to the lessee at the end of the lease term.
Answer:
Current dividend per share paid (Do)
= <u>Total dividend </u>
No of shares outstanding
= <u>$1,600,000</u>
1,000,000 shares
= $1.60 per share
Current market price = $31
Growth rate = 8% = 0.08
Ke = Do<u>(1 + g)</u> + g
Po
Ke = $1.60<u>(1 + 0.08)</u> + 0.08
$31
Ke = 0.1357 = 13.57%
Interest rate on borrowing (Kd) = 10%
Tax rate (T) = 40% = 0.40
WACC = Ke(E/V) + Kd(D/V)(1-T)
WACC = 13.57(65/100) + 10(35/100)(1 - 0.4)
WACC = 8.82 + 2.10
WACC = 10.9%
The correct answer is A
Explanation:
In this case, we need to calculate cost of equity. The cost of debt has been given, which is the interest rate on long-term borrowing (10%). Since the debt proportion in the capital structure is 35% and equity proportion is 65%, it implies that the value of the firm is 100%. Then, WACC is the aggregate of cost of each stock and the proportion of each stock in the capital structure.