Answer:
required purchase 83,500
Explanation:
The cost of inventory in july sales and our desired ending invenory is the amount we need. the beginning inventory is a portion of this demand already fullfil, we need to purchase for the difference.
cost of inventory sales for July:
70,000 x (1 - 45%) = 38,500
desired ending inventory 105,000
beginning inventory <u> (60,000) </u>
required purchase 83,500
Answer:
Decrease by $132,100
Explanation:
Computation of the given data are as follow:-
We can calculate the Operating Income by using following formula:-
Fixed Cost = Fixed Cost * Dropped Rate
= $193,000 * 30/100
= $57,900
So, Operating Income = Sales - Variable Cost - Fixed Cost
= $,1050,000 - $860,000 - $57,900
= $132,100
According to the Analysis, the operating income will be decrease by $132,100 if the business segment is eliminated.
Answer:
The correct answer is option D.
Explanation:
Technological change refers to an improvement in the efficiency of a product such that the output level increases without an increase in input.
Here, the rearranging of layout and training of workers is technological change as they are likely to increase production without an increase in inputs.
Damages caused by a hurricane will reduce the output level, so it will not be classified as a technological change.
Answer:
The best next step that the investor should take regarding Praetorianʹs stock is C. Revise her estimate of Praetorian's Dividend Growth
Explanation:
Consider the following calculations
Price = D (1+g)/ (r-g) = 2.5*(1.05)/(0.08-0.05) = $ 87.5
Hence, the stock is underpriced at $ 84 per share
.