Answer: The risk of stock out = 2.94%
Explanation:
Reorder point is calculated as: Lead time*demand per unit time=45*9=405
While the amount on-hand reaches 422 pounds, the manager was reordering lubricant.
During the lead time, Standard Deviation of Demand =Daily S.D*(Lead time)^0.5=3*(9^0.5)=9
Risk of Stock Out=(422-405)/9 S.D=1.89 S.D
From Normal distribution curve 1.89 S.D=0.0294=2.94%
Therefore, the risk of stock out=2.94%
Answer:
The combination Labour delivery room
Explanation:
Utilization refers to the degree by which available resource
is being used.
It is given by the ratio of total input to total output
The attached file shows a complete solution
Answer:
The answer is the internal rate of return on this investment is 10%.
Explanation:
The internal rate of return is the discount rate bringing the present value of the perpetual stream of cash inflows equal to its initial investment which is $210.
We apply the formula for calculating the present value of growing perpetuity to find out the internal rate of return, which is denoted as X in the below equation:
10.5/ ( X - 5%) = 210 <=> X - 5% = 10.5 / 210 = 5% <=> X = 5% + 5% = 10%.
So, the internal rate of return on this investment is 10%.