Answer:
Possible options:
A. 38
B. 40
C. 42
D. There is no arbitrage opportunity.
Answer is B
Explanation:
With the given data, the no-arbitrage futures price should be; 800e(0.025-0.03)*0.50 =798−Since the market price of the futures contract is lower than this price there is an arbitrage opportunity. The futures−contract could be purchased and the index sold.−
Arbitrage profit is 798 - 758 = 40
Answer:
The answer is $44,000
Explanation:
Solution
Given that
Now
Present/current year AGI = $300000
Present /current year tax liability = $60000
Prior year AGI = $200000
Prior year tax liability = $40000
Thus
As per Tax rule or applying the Tax rule
If Adjusted gross income(AGI) of prior year is below $250000 then the minimum required tax payment in the current year in order to avoid interest penalty is lower of
(1) 90% of present /current year tax (liability) or
(2) 110% of prior year tax liability
So
Because the prior year AGI is $200000 which is lower than $250000, in order to avoid interest penalty, the minimum required payment amount of tax liability in current/present year is lower of
(1) 90% of current year tax liability of $60000
Then
$60000 *90% = $54000
Or
(2)110% of prior year tax liability of $40000
$40000 ×110% = $44000
Hence, minimum required total tax payment amount for the current year is $44,000
Answer:
The Darwin Company
Calculation of Manufacturing Overhead costs:
= $17,200
Explanation:
a) Data and Calculations:
Depreciation on factory equipment $4,700
Indirect labor 5,900
Factory rent 4,200
Factory utilities 1,200
Indirect materials used 1,200
Total Manufacturing overhead costs = $17,200
b) Darwin's manufacturing overhead costs will include only the above listed costs. Sales commissions, direct materials, direct labor, and office salaries expense do not form part of the manufacturing overhead costs. The manufacturing overhead costs are neither direct materials or labor costs or selling and administration costs.
Answer:
The correct answer is C
Explanation:
Break even Sales is computed as:
Contribution margin ratio = Fixed Cost / Break even Sales
where
Contribution margin ratio = 1 - Variable expense of 80%
= 20%
Fixed Cost is $840
30% = $840 / Break even Sales
Break even Sales = $840 / 20%
= $4,200
The actual sales is computed as:
Actual Sales = (Fixed Cost + Desired Profit) / Contribution margin ratio
= ($840 + $6,600) / 20%
= $7,440 / 0.2
= $37,200
The margin of safety is computed as:
Margin of Safety = Actual Sales - Break even sales
= $37,200 - $4,200
= $33,000
A leader who is high in initiating structure is most likely
to engage to the following;
<span>·
</span>When it comes to deadlines, the leader most
likely emphasizes the meeting of this deadlines
<span>·
</span>The leader is likely to expect from its workers
the standards of their performance to be maintained