Answer:
A manufacturer would likely make an entry in a market following the long-run process of beginning and expanding production in response to a sustained pattern of profits.
Below is to complete the question;
<span>How much money should Timothy and Tiffany deposit annually for 20 years in order to provide an income of $30,000 per year for the next 10 years? Assume the interest rate is a constant 4%.
</span>
<span>Use the annual rate formula.
You are given Future, F=$30,000
You are given interest, i=4% or 0.04
You are given time, n=10 years for future equation and n=20 years for annual equation.
Plug those numbers in the formulas your teacher gave you.</span>
Answer:
Dr Travel Expenses 40,000
Cr Prepaid Expenses 40,000
Explanation:
Friends International
Dr Travel Expenses 40,000
Cr Prepaid Expenses 40,000
Travel Expense for $40,000 was been DEBITED in order to recognize the expense associated with the use of the tickets and cPrepaid Expense for $40,000 was been CREDITED because the company no longer has the right to receive benefits from the prepaid tickets.
Answer: option D
Explanation: A Limited liability partnership is an ownership style which exhibits characteristics of both partnership and corporations. This was implemented for the benefit of business entities and for the ease of owners.
a. In a limited liability a limited partner will never be personally liable for the debts.
b. A general partner can be a limited partner as long as there are two legal partners.
c. A general partner cannot be a secured creditor as he will always have unlimited liability.
d. A Limited liability partnership is the form of partnership in which some or all of the partners have limited liability.
Given:
Net sales = $400000
Cost of goods sold = $200,000
Operating expenses = $100,000
Interest expenses = $50,000
To find:
The operating profit margin
Solution:
To calculate the operating profit margin, first we have to find the operating profit.
Subtract your total operating expenses from gross profit to calculate operating profit.
That is, 

Divide operating profit by gross revenue to calculate operating profit margin.


Therefore, the Operating profit margin is 25%.