Answer:
See below.
Explanation:
We can compute the profitability of this special order by accounting for the incremental costs,
Sales (9700 * 47.20) = $457,840
Incremental Variable costs = (18 + 7.30 + 4.50 + 6.90) = $36.7/unit
The incremental variable costs include the $6.9 for modifications and does not include 7.4 which is a part of non incremental fixed costs.
Profits from this special order are as follows,
Sales 457,840
Less:
Variable costs (36.7*9700) 355,990
Incremental Fixed costs 46,700
Profits from this special order 55,150
Since the order has positive contribution and as it yields profits, it should be accepted.
Hope that helps.
Answer:
option b) -0.35%
Explanation:
For tax rate = 40%
After after-tax cost of debt = cost of debt × ( 1 - Rate )
= 7% × ( 1 - 0.40 )
= 4.20%
For tax rate = 45%
After after-tax cost of debt = cost of debt × ( 1 - Rate )
= 7% × ( 1 - 0.45 )
= 3.85%
Therefore, the change in cost of debt = 3.85% - 4.20% = -0.35%
Hence,
Correct answer is option b) -0.35%
Answer:
The correct answer is The owners themselves.
Explanation:
The Coase Theorem points out that if property rights are well defined and transaction costs are zero, the negotiation between the parties will lead us to an optimal point of allocation in the market.
According to Coase's theorem, when the parties can negotiate freely and without major costs, it does not really matter which part initially has the right of ownership since in the end it will remain in the hands of those who value it most. The final result of the negotiation will lead us to an optimal allocation of resources.
Property rights indicate who owns or has permission to do something.
If this is the whole problem:
<span>A trucking company is hired to deliver 125 lamps for $12 each. The company agrees to pay $45 for each lamp that is broken during transport. If the trucking company needs to receive a minimum payment of $1365 for the shipment to cover their expenses, find the maximum number of lamps they can afford to break during the trip.
My answer is 3 lamps.
125 lamps * 12 each = 1,500 total revenue
</span>
Minimum revenue: 1,365
1,500 - 1,365 = 135 excess from minimum revenue.
135 ÷ 45 charge of broken lamp = 3 lamps.
The company can afford to break a maximum of 3 lamps w/o falling below its minimum payment.
Answer:
The question is missing the options, which can be found in the attached.
The number of bonds necessary to raise the funds is 46,009
Explanation:
First of all, I calculated the price at which would be issued using the pv formula in excel, which =pv(rate,nper,pmt,fv)
rate is the yield to maturity divided by 2 because it is semi-annual payment
nper is 30 years multiplied by 2
pmt is the semi-annual coupon payment
fv is the $2000 payable on maturity
Find attached.