Answer:
Consider the following calculations. The answer is $135,000.
Explanation:
Book value of inventory of acquiring company before combination = $90,000
Fair value of acquired inventory = $45,000
Amount of total inventory immediately after business combination = $90,000 + $45,000 = $135,000
Hence, answer is $135,000
The correct answer is the suspension stability system. This
is defined as a kind of detection by which it detects driving conditions by
means of lowering or raising the vehicle’s wheel that makes the ride more
leveled or more smoother.
Solution:
Q MC FC VC TC AFC AVC ATC
0 NA 50 0 50 NA NA NA
1 50 50 50 105 50 50 105
2 19 50 64 104 20 32 52
3 85 40 149 189 13.33 49.67 63.00
4 223 40 372 412 10 93 103
TC=FC+VC
FC=40
VC=TC-FC
MC=change in TC
AFC=FC/Q
AVC=VC/0
ATC=TC/0
a) TC when 0=0 = 40 because FC = 40 remains constant and the firm still incurs a total cost equal to its FC when it produces zero output.
b) MC for first unit = 45
c) ATC of 3rd unit = 63
d) AVC for 4th unit = 93
Answer:
True
Explanation:
Overhead is the total of indirect cost that is involved in the production of a good. An overhead could be made up of a budgeted cost or actual cost. Overhead is appropriate when it does not exceed 35% of the total revenue.
Because a large company could produce different goods, those goods undergo different process and as result of that, require different costs of production.
For this reason, departmental overhead rates are calculated to ensure that every part of the company has its own production cost and expenses set aside rather than having a general or single company overhead rate which could favor some departments and not favor some other departments.
Cheers.
Answer:
The asset’s anticipated percentage rate of return is 5%
Explanation:
Rate of return is the annual return that an investor earns on an Initial investment in an asset.
RatReturn on Asset = Expected selling price - Initial Purchase price
Return on Asset = $1,050 - $1,000
Return on Asset = $50
Rate of return = Return on Asset / Initial Purchase price = $50 / $1,000 = 0.05 = 5%