75 extra minutes because $61.20-$49.95=$11.25 and $11.25/$0.15=75.
Answer:

Step-by-step explanation:
The area of a regular polygon is calculated using the formula;

where
is the apothem and p is the perimeter.
It was given that, the apothem is,
and the perimeter is 
We substitute into the formula to obtain;


To the nearest square inch, we have;

Answer:
The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is 19.338% (Rounding to the next thousandth place)
Step-by-step explanation:
1. Let's review the information provided to us to answer the question correctly:
Probability that carbon emissions from the company’s factory exceed the permissible level = 35% = 0.35
Accuracy of the test of emissions level = 85% = 0.85
2. The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is?
These two events, carbon emissions from the company’s factory and the accuracy of the test are independent events, therefore:
Probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level = 1 - 0.35 = 0.65
Probability that the test predicts the opposite to be true = 0..35 * 0.85 = 0.2975 (The opposite is that the carbon emissions from the company exceed the permissible level)
Probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is:
0.65 * 0.2975 = 0.193375
The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is 19.338% (Rounding to the next thousandth place
MARK BRAINLIEST PLS
Use different conversion factor to accomplish the task given above,
a. (78.9x10^-13 g) x (1 x 10^12 picogram/ 1 gram) = 7.89 pg
b. (6.41x10^-10 L) x (1 x 10^9 nanoliter / 1 L) = 0.641 nL
c. (3.15x10^11 m) x ( 1 x 10^-12 terameter / 1 meter) = Tm
d. (80 x10^-19) x (1 x10^18 atto / 1) = 8 atto