International Trade.
When a company sells its product over the US border into another country they are participating in International Trade.
Answer:
(a) $9,000 per employee
(b) $252,000; $198,000
Explanation:
Given that,
Fringe benefits cost during 2018 = $450,000
Employees assigned to division A = 28
Employees assigned to division B = 22
(a) Allocation rate:
= Total cost to be allocated ÷ Cost driver
= $450,000 ÷ 50
= $9,000 per employee
(b) Cost assigned to A:
= Division Allocation Rate × Weight of base (No. of employees)
= $9,000 × 28
= $252,000
Cost assigned to B:
= Division Allocation Rate × Weight of base (No. of employees)
= $9,000 × 22
= $198,000
Answer:
c. credit to Manufacturing Overhead of $92,000
Explanation:
Applied Manufacturing overhead was $92,000
So, The journal entry to record this will be,
Dr. Cr.
Work in Process of $92,000
Manufacturing Overhead $92,000
So, manufacturing overhead account is credited with the value of $92,000.
Answer:
Dollar amount of purchases is 1,228,400.
Explanation:
Total purchase of suits is equal to Inventory at the end plus sales minus inventory at the beggining.
- Inventory at the beggining is 4,800
- Inventory at the end (management desire) = 6,800
- Budgeted sales = 12,800
- Purchase of suits = 6,800 + 12,800 - 4,800 = 14,800
The explanation is if i have 4,800 units at the beggining, and i want to sell 12,800, i will need to purchase the difference (8,000 units). Plus the existence needed at the end, 8,000 + 6,800 = 14,800.
The cost per unit is $83, so the total cost is 14,800 * 83 = 1,228,400.