Answer:
40 days.
Explanation:
In the absence of the information about opening receivables, the closing figure is assumed to be the average accounts receivables,
Hence,
Debtors Turnover Ratio for Reagan:
= Sales ÷ Average Accounts Receivables
= $608,000 ÷ $73,922
= 8.22 times
Assuming that the number of days in a year as 365,
the firm's days sales uncollected for the year works out to:
= 365 days ÷ Debtors Turnover Ratio
= 365 ÷ 8.22
= 40.40 or 40 days.
Answer:
The answer is both: B) organizational change or competition over resources
Explanation:
Organizational change usually takes place due to external or internal pressures. In this specific case, Candace´s business is not doing well, probably her sales are down. We don´t know the reason why, I can guess probably more competition, but we know she must act fast.
Money is the most scarce resource of all. So if money is not flowing in like Candace would expect she must be able to make difficult decisions. Laying off a worker (out of how many?) is usually seen as a bad sign for the rest of the employees. Reducing labor days (Sundays) will probably also affect the rest of the employees negatively because they will simply work less hours and get paid less.
But the bottom line is Candace as the owner (probably also the manager) has to make the decisions that are necessary for her business to continue. It would always be worst for everyone involved (Candace and her employees) if they go out of business. That way everyone loses.
At this point Candace will need to communicate with her employees and let them know how bad the situation is and the necessary steps to be taken. Her actions will be unpopular but its her job to convince her employees that its for everyone´s best interest. Well, for everyone except the one employee already fired. Leaders must show up in difficult times and make tough choices.
Answer:
a. -1.25
b. -1.25
Explanation:
Price elasticity is used to measure the change in demand as a result of a change in price.
Formula is;
= % change in Quantity/ % change in Price
a. Suppose the price increases from $1.00 to $1.50. The price elasticity of demand is:
% change in Quantity using the midpoint formula;

% Change in Price using midpoint formula

= -0.5/0.4
= -1.25
b. Suppose the price decreases from $1.50 to $1.00. The price elasticity of demand is:
% change in Quantity using the midpoint formula;

% Change in Price using midpoint formula

= 0.5/-0.4
= -1.25
Answer:
expect the customer to wait = 6.74 sec
1 car would expect to see in the system.
Explanation:
given data
arrive rate λ = 300 per hour
verify the debit card u = 1 card per 5 second = 720 card per hour
solution
L(q) = 300² ÷ ( 2 × 720 (730-300) )
L(q) = 0.1453
L(q) = 2.0833
and
L(s) = 0.1453 + 300/720
L(s) = 0.5619 W(s)
so
expect the customer to wait = 0.5619 ÷ 300
expect the customer to wait =0.001873
expect the customer to wait = 6.74 sec
and
L(s) 0.5619 = 1 cars
so 1 car would expect to see in the system.
Answer:
E. The aftertax salvage value is $81,707.76.
Explanation:
The computation is shown below:
Accumulated depreciation is
= $287,000 × ( .2 + .32 + .192 + .1152)
= $237.406.40
Now the book value is
= Purchase value - accumulated depreciation
= $287,000 - $237,406.40
= $49,593.60
And, the selling value is $99,000
So after tax salvage value is
= Salvage value - (Salvage value - book value) × tax rate
= $99,000 - ($99,000 - $49,593.60) × 35%
= $81,707.76.