Answer: D. 2.2%
Explanation: Equity Dividend Rate is calculated by dividing the Before Tax Cash Flow by the Acquisition price. If you need the answer in percentage form, you then multiply by 100.
Here, before-tax cash flow = $11,440
Acquisition price = $520,000
So Equity Dividend Rate =
X 100
Equity Dividend Rate = 2.2%
In this question, you do not need the Net Operating Income (NOI). You only need the NOI if the Before Tax Cash Flow is not given and the debt service payment is. If this is the case, you subtract the debt service payment from the NOI to get the Before Tax Cash Flow.
Answer:
The correct answer is A.
Explanation:
Giving the following information:
Activity Cost Pool Activity Measure Total Cost Total Activity
Machining Machine-hours $330,000 15,000 MHs
To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
<u>Machinning:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= 330,000 / 15,000
Predetermined manufacturing overhead rate= $22 per machine-hour
<u>Machine setups:</u>
Number of setups $50,000 100 setups
Predetermined manufacturing overhead rate= 50,000/100
Predetermined manufacturing overhead rate= $500 per set-up
Answer: collectivism
Complete Question:
Cedric, a brand manager, transferred from the united States to japan He discovered that although people in the United States highly valued individualism, people in Japan expect individuals to conform to group expectations. Cedric concluded that Japan places more of an emphasis on:
Explanation: Collectivism values the group over individuals belonging to the group. In cultures where collectivism is the norm, individuals tend to want to conform to the group expectations. Also, it is common for individuals in collectivist societies to define themselves as belonging to a group than as individuals so groups are a way of identifying themselves.
While individualism values individuals's right and uniqueness, collectivism does not but sees value in maintaining the cohesion in a group, which in turn promotes conformity.
Answer:
Nashville's residual income = Net profit - Imputed cost of capital
= $3,600,000 - 12% x $9,500,000
= $3,600,000 - $1,140,000
= $2,460,000
Explanation:
Residual income is equal to net income minus imputed cost of capital. Imputed cost of capital is the product of interest rate and capital invested.
Answer: All of the above
Explanation: A leader can be defined as an individual who has the ability to persuade others to work as a group for performing a particular task.
An individual can demonstrate leadership by taking strict action on others and responsibilities on himself.
The given options in the question demonstrates strict actions and responsibility taking ability. Hence, the right option is D.