Answer:
Decrease by $132,100
Explanation:
Computation of the given data are as follow:-
We can calculate the Operating Income by using following formula:-
Fixed Cost = Fixed Cost * Dropped Rate
= $193,000 * 30/100
= $57,900
So, Operating Income = Sales - Variable Cost - Fixed Cost
= $,1050,000 - $860,000 - $57,900
= $132,100
According to the Analysis, the operating income will be decrease by $132,100 if the business segment is eliminated.
Answer:
The correct answer is B: the jobs produced during the period have been under-costed
Explanation:
Giving the following information:
If manufacturing overhead has been under-allocated during the period, then which of the following is true?
(a) the jobs produced during the period have been over-costed
(b) the jobs produced during the period have been under-costed
(c) the jobs produced during the period have been costed correctly
(d) none of the above
When manufacturing overhead has been under-allocated means that the actual costs incurred where superior that the estimated cost for the period.
Answer:
$9
Explanation:
Calculation for how much the common shares of FYZ are trading
First step is to find the conversion ratio
Using this formula
Conversion ratio =Market price of the convertible+Conversion price)/Conversion price
Let plug in the formula
Conversion ratio=$70/$10
Conversion ratio=7
Second step is to calculate for the Parity price of the common stock
Using this formula
Parity price=Market price of the convertible / conversion ratio
Let plug in the formula
Parity price=$70/7
Parity price=$10
Last step is to calculate how much the common shares of FYZ are trading
Using this formula
Common shares =Parity price-Common stock trading point
Let plug in the formula
Common shares =$10-1
Common shares=$9
Therefore the common shares of FYZ are trading at $9
Answer: Profit of charging the optimal block price is 73.5 cent or $0.74.
Explanation:
Given that,
The inverse demand function: P = 25 − 3Q (in cents)
Cost of producing = C(Q) = 1 + 4Q (in cents)
By charging the optimal block price, the firm produce at a point where
Price = Marginal Cost (MC)
MC = 4
Therefore,
25 − 3Q = 4
Q = 7
Consumer Surplus = Profit of charging the optimal block price=0.5 × (y-intercept of the demand curve -MC) × Q
= 0.5(25 - 4) × 7
= 73.5 cent
It is equivalent to $0.74.