The company used straight line depreciation based on number of units produced. This can be shown as follows:
Cost = $100,000
Life = 5 years or 18,000 units
Salvage value = $10,000
By straight line method;
Depreciation cost per unit = (100,000-10,000)/18,000 = $5
After producing 4,400 units, depreciation expense = 4,400*5 = $22,000.
medium level profession can be defined as some one who has moved past entry level but isn't nearing the end . whereas high level profession means a person has moved past entry level and also has reached the end.
<span>Sport organizations now seek to make money from “rights fees” paid by: </span>the electronic media that want to sell sport audiences to advertisers.
In every sports match, there is usually a time slot when the match is halted before moving to the next round. This time slot is utilized by the sports organization to be used as an advertisement and will be given to the company with the highest bid.
Answer:
d.Yes, income will increase by $30,000
Explanation:
The net profit from this order = Revenue – all expense related = number of unit sold x (price per unit – cost per unit) =
6,000 boxes x (price $15 – Direct materials $6 - Direct labor $2 - Variable overhead $2 - Fixed overhead $3 but avoidable) = 6000 x (15-6-2-2-0) = $30,000
The intrinsic value of a call option can be calculated by subtracting the strike price from the market price ($108-$110=?). Therefore the intrinsic value of John's call option is $-2 or 0.