Answer:
5 teachers
Step-by-step explanation:
We know that the 15 members finished 1/3 of the job in 4 hours. When the teachers came they finished 2/3 of the job in 6 hours. So they finished 1/3 of the join in 3 hours of we simplify it.
4 hour: 15 minutes
3 hour: ?
15/3 x 4= 20 teaches. Then we do 20-15=5 because there were originally 15 members.
Answer:
27.19% probability that a female driver was involved in an accident
Step-by-step explanation:
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
In this question:
74,250 car accidents. Of those, in 20,187, the driver was a female.
Based on this, what is the probability that a female driver was involved in an accident?
p = 20187/74250 = 0.2719
27.19% probability that a female driver was involved in an accident
Answer:
69cm on all 4 sides
Step-by-step explanation:
196/4= 69
Answer: Hello the scatter plot related to your question is missing attached below is the scatter plot
answer : The model fails to capture the relationship between the variables accurately, and there may exist nonlinear relationship ( C )
Step-by-step explanation:
The conclusion that can be drawn based upon the scatter chart is that The model fails to capture the relationship between the variables accurately, and there may exist nonlinear relationship
<em>A scatter plot helps in observing the relationship within different numeric variables but the scatter plot attached fails in the showing the actual relationship </em>