Answer and Explanation:
The two adjusting entries are as follows:
On May 31
Rent expense ($1,200,000 ÷ 5 months) $240,000
To Prepaid rent $240,000
(Being rent expense is recorded)
Here the rent expense is debited as it increased the expenses and credited the prepaid rent as it decreased the assets
On May 31
Unearned rent revenue Dr $148,800
To Ticket revenue $148,800
(Being unearned revenue is recorded)
Here the unearned rent revenue is debited as it decreased the liability and credited the ticket revenue as it increased the revenue
Answer:
Present Value = $290.20
Explanation:
The present value of a future payment can be calculated with the following formula:
PV = FV / (1 + i)N
Where i is the annual interest rate or discount rate, and t is the number of years until the payment will be received.
PV = Present Value = ?
FV = Payment = $4,400
i = 8.3% = 0.083
N = 20 - 6 = 14
PV = $4400 / (1 + 0.083)(20 - 6)
PV = $4400 / (1.083 * 14)
PV = $4400 / 15.162
PV = $290.1992
Present Value = $290.20 (Approximated)
Answer:
Explanation:
a. Total surplus is the area bounded by points a, b, and c. To calculate total surplus, we use the following formula for the area of a triangle: Area = ½ × Base × Height. The area between the demand curve and the supply curve for the quantity ranging from 0 to 20 is the total economic surplus. This is a triangle with a base (best read off the price axis) of $80, which is the price difference at Q = 0, or between points a and c, and a height of 20 (the number of units purchased in equilibrium). Using these values, we have a total surplus of (1/2) × $80 × 20 = $800.
The consumer surplus is the area between the demand curve and the equilibrium price line. Here we have a base of $40 (the price difference between the demand schedule price at Q = 0, which is $85, and the equilibrium price of $45). The height of the triangle is once again 20 (the number of units purchased in equilibrium). Using these values, we have a consumer surplus of (1/2) × 40 × 20 = $400.
b. Deadweight loss is the difference in total surplus between an efficient level of output Q1 and a reduced level of output at Q2. We can calculate this as the area of a triangle bounded by points bde. The base of this triangle is the difference in prices at points d and e, or $55 – $35 = $20. The height of this triangle is given by the difference in the restricted level of output of Q2 = 15 and the efficient level of output Q1 = 20, or 5 units. Thus, the area of this triangle (the deadweight loss) is equal to (1/2) × $20 × 5 = $50. The remaining total surplus can be found by subtracting the deadweight loss from the original (efficient) total surplus. This is $800 (maximum total surplus) – $50 (deadweight loss) = $750.
c. The deadweight loss from overproduction is the difference in total surplus between an efficient level of output Q1 and an additional level of output at Q3. We can calculate this as the area of a triangle bounded by points bfg. The base of this triangle is the difference in prices at points f and g, or $59 – $31 = $28. The height of this triangle is given by the difference in the additional level of output Q3 = 27 and the efficient level of output Q1 = 20, or 7 units. Thus, the area of this triangle (the deadweight loss) is equal to (1/2) × $28 × 7 = $98. The remaining total surplus can be found by subtracting the deadweight loss from the original total surplus. This is $800 (maximum total surplus) – $98 (deadweight loss) = $702. Note here that we maximize total (producer + consumer) surplus by producing the equilibrium quantity, but we lose surplus from overproduction (inefficient use of resources).
Answer:
Explanation:
In the given transaction, it would impact the income statement and the balance sheet in the increment manner
That means The income statement would increase by $96,000 as it reflect the wages expense in the debit side of the income statement
And, the balance sheet would increase by $96,000 as it reflect the wages payable in the credit side of the balance statement under the current liabilities side of the balance sheet