Answer:
A) -0.55
B) The negativity in the estimated elasticity suggests that for every 1% increase in the price of transport there will be a corresponding 0.55% decrease in the number of Commuters
Explanation:
Given data:
current fare (P0) = $4
hiked fare (P1) = $6
change in fare = $2
number of rides before increase ( Q0 ) = 10000
number of rides after increase ( Q1 ) = 8000
change in rides = 2000
A) The estimated elasticity of demand for MRT rides using the midpoint /ARC method
Mid point method = [ ( Q1 - Q0 ) / ( Q1 + Q0 ) ] / [ (P1 - P0 ) / (P1 + P0 ) ]
= [ - 2000 / 18000 ] / [ 2 / 10 ]
= - 1000 / 1800 = - 5 / 9 ( estimated elasticity )
= - 0.55
B) The negativity in the estimated elasticity suggests that for every 1% increase in the price of transport there will be a corresponding 0.55% decrease in Commuters
Answer:
The Electronics, beverages, fast-food, and automobile industry are some sectors that have witness proliferation of products and the shortening of product life-cycle.
Supply chain in these industries have seen their processes change overtime and presently more focus on service, and the ability to quickly react and continuously meet the requirements of customers. They have also leverage on information technology and globalisation in extending their supply chain beyond national and regional boundaries with some companies in these industries having aspects of their processes in different country.
Answer:
Current dividend per share paid (Do)
= <u>Total dividend </u>
No of shares outstanding
= <u>$1,600,000</u>
1,000,000 shares
= $1.60 per share
Current market price = $31
Growth rate = 8% = 0.08
Ke = Do<u>(1 + g)</u> + g
Po
Ke = $1.60<u>(1 + 0.08)</u> + 0.08
$31
Ke = 0.1357 = 13.57%
Interest rate on borrowing (Kd) = 10%
Tax rate (T) = 40% = 0.40
WACC = Ke(E/V) + Kd(D/V)(1-T)
WACC = 13.57(65/100) + 10(35/100)(1 - 0.4)
WACC = 8.82 + 2.10
WACC = 10.9%
The correct answer is A
Explanation:
In this case, we need to calculate cost of equity. The cost of debt has been given, which is the interest rate on long-term borrowing (10%). Since the debt proportion in the capital structure is 35% and equity proportion is 65%, it implies that the value of the firm is 100%. Then, WACC is the aggregate of cost of each stock and the proportion of each stock in the capital structure.
Answer:
differentiated by quality/design
Explanation:
In this scenario the two coffee shops have different strategies for sale. While Jackie's coffee is a sit down cafe with a waiter service that takes personalised orders, Johnny's coffee sells at various kiosks it owns.
These two businesses are differentiated by quality or design. Jackie's has more quality because of the personalised service provided to customers.
Jackie uses design of a sit down cafe in one location, while Johnny's business design is to sell coffee at various locations (kiosks)