A)
4(q -10) = 76 . . . . . Tim got 4 points for every right answer, for a score of 76. He answered correctly 10 fewer questions than were on the test.
b)
q = 10 +76/4
q = 29
The total number of questions on Tim's math test was 29.
I am pretty sure it is a because 2 is half of 4 and 18 is half of 36.
Table is attached below
From the table we can see that the Lemon cost is equal to 35% of the expenses
Let the expense be x, Lemons cost is 70
Lemon cost = 35% * x
70 = 35% * x ( 35% =
= 0.35)
70 = 0.35 * x
x = 
x= 200, Expense = $200
Given : Profit percentage is 15%=
= 0.15
Profit = profit percentage * Expense
Profit = 0.15 * 200 = 30
So profit = $30
Answer:
The probability that a fish caught by a fisherman is between 0.25 feet and 2 feet long is 0.4375.
Step-by-step explanation:
The probability density function or p.d.f. for the length <em>x,</em> in feet, of some type of fish caught by sport fishermen is :

The probability that a fish caught by a fisherman is between 0.25 feet and 2 feet long is:

Thus, the probability that a fish caught by a fisherman is between 0.25 feet and 2 feet long is 0.4375.
So taking this as if there are 13 dozens of cookies. First we do 13 times 12 which would be 156 cookies in total. Then 156 cookies times 2.08 is 324.48