Answer:
Dr Travel Expenses 40,000
Cr Prepaid Expenses 40,000
Explanation:
Friends International
Dr Travel Expenses 40,000
Cr Prepaid Expenses 40,000
Travel Expense for $40,000 was been DEBITED in order to recognize the expense associated with the use of the tickets and cPrepaid Expense for $40,000 was been CREDITED because the company no longer has the right to receive benefits from the prepaid tickets.
Answer:
$4,835
Explanation:
The computation of the payment made by Long is shown below:
= Sale value of video system - discount + freight charges
where,
Discount = Sale value × discount rate
= $6,000 × 2%
= $1,200
The other items values remain the same
Now put all the values to the above formula,
So, the value would be equal to
= $6,000 - $1,200 + $35
= $4,835
Answer:
Since elasticity is 6.4, a positive figure,it is normal good and the fact that it is greater than one means it is elastic,hence option A is correct
Explanation:
The formula for income elasticity of demand is given as:
/(new quantity-old quantity)//(old price+new price)/2)/(New income-Old income)/(old income+new income)/2)
New income=$33,000
Old income=$31,900
New quantity =5 times
Old quantity=3 times
Hence=(5-3)/(3+5)/2)/(33500-31900)/(31900+33500)/2)
Elasticity=6.45
Answer:
5.022 Million dollars
Explanation:
According to Apple 2017 financial report and looking at the consolidated balance sheets of the company, the warranty expenses of Apple was 5.022 millions. Other than this, Apple paid $4.401 Million as warranty claims.
These statistics are used by managerial accountants to inform all the stakeholders about the company cost and projections and warranty claim is one major head in it
Answer:
A. human resources management intervention
Explanation:
Human resources interventions are oriented in the way of managing people in the more effective an efficient way. The typical responsibilities of human resources are of handling recruiting, hiring, performance, compensation, benefits, and career development.