The nature of the program that the organization's managers are likely to follow is INNOVATIVE. The organization's manager wanted to improve the products and set a goal to reach so that the employee will do their best to reach the goal that they didn't exist five years ago.
Answer:
stockholders equity at the end of the year is $95000
Explanation:
given data
equity = $75000
net income = $15000
additional investment = $10000
dividend = $5000
to find out
stockholders equity at the end of the year
solution
we will find here stockholders equity that is express as
stockholders equity = Net income + equity - Dividends + Additional investment .....................1
put here value in equation 1 we get
stockholders equity = 15000 + 75000 - 5000 + 10000
stockholders equity = 95000
so stockholders equity at the end of the year is $95000
Being forced to stand in the hot sunenduring beatingscatching diseases<span>getting shot</span>
Answer:
$117,417
Explanation:
Calculation to Determine the amount to be capitalized in the asset account
Costs that are to be capitalized:
List price $118,660
Less: Discount ($5,043)
($118,660*4.25%)
Freight cost $2,640
Specialist fee $1,160
Total costs $117,417
Therefore the amount to be capitalized in the asset account will be $117,417