Answer: Gus skydived 32 times
Step-by-step explanation:
G = number of times that Gus skydives
N = number of times that Nico skydives
E= number of times that Emma skydives
Gus skydives 4 times as much as Nick
This means G = 4N
Emma skydives 2 times as much as Nick.
This means E= 2N
If Emma has skydived 16 times,
That means E = 16
Put E = 16 in E= 2N,
16 =2N
N= 16/2 = 8
Put N= 8 in G = 4N
G =4×8 = 32
Gus skydived 32 times
Check
Nick skydived 8 times
Emma skydived 16 times
Emma’s age is 26 and her sister is 15 because 26 - 15 = 11 (The age that Emma is older by) and once you add 26 and 15, it equals 41
Answer: 0.129
Step-by-step explanation:
Let
denotes a random variable that represents the mean weight of babies born.
Population mean : 
Standard deviation: 
Sample size = 83
Now, the probability that the mean weight of the sample babies would differ from the population mean by greater than 54 grams will be :

hence, the required probability = 0.129
Answer:
My best answer is that the probability is 35/100 that the student chosen at random owns neither a laptop nor a mobile phone.
Step-by-step explanation:
If you go back and read the introductory passage, you will notice it says, "In a group of 100 students... 35 own either a laptop or a mobile phone, but not both." And I think the other numbers, I.E. 25 and 40, were just meant to throw us off. Therefore, I think 35/100 is the probability.