Below is to complete the question;
<span>How much money should Timothy and Tiffany deposit annually for 20 years in order to provide an income of $30,000 per year for the next 10 years? Assume the interest rate is a constant 4%.
</span>
<span>Use the annual rate formula.
You are given Future, F=$30,000
You are given interest, i=4% or 0.04
You are given time, n=10 years for future equation and n=20 years for annual equation.
Plug those numbers in the formulas your teacher gave you.</span>
Answer: These can be explained as follows :-
Explanation: A.Causes of environmental problems :-
1. Urbanization
2. Deforestation
3. Overpopulation
4. Waste production
5. Industrialization
B. Poverty means a state of an individual in which he is not able to fulfill his or her basic necessities of life.
Usually poor people are not well educated and are not very ware about the cleanliness around them, they pollute rivers, forest and other natural resources.
The wealthy folks on the other hand, demand more goods and services leading to exploitation of natural resources.
C. People in toady's time period are not very aware about the environmental problems occurring due to heavy consumption of certain goods, inclusion of environment cost will lead to consumer awareness and it might work for the betterment of earth.
Answer:
b. 1 and 3.
Explanation:
The investors are of two types either they are risk averse or risk seekers. Risk averse are those who are not willing to take risks for their investments. They accept lower returns but they are not ready to take more risks than their appetite. Risk seekers are those who demand more risk for more returns. The risks level is so high that even their whole investments can go away but they take this risk to achieve high extra ordinary returns.
Answer:
14.78%
Explanation:
Drew's total investment = $23 x 100 = $2,300
during the year he received 4 dividend payments = 4 x 100 shares x $0.35 per share = $140
since the stock price increased, Drew's investment is now worth $2,500
if Drew was to sell his stocks, he would earn $200 + the $140 received as dividends = $340
Drew's annual return = $340 / $2,300 = 14.78%
Answer:
The adjusted bank and book balance is shown below:-
Explanation:
The computation of the adjusted bank and book balance is given below:-
Bank statement balance Book balance
Opening balance $26,960 $26,620
Add: Transit Deposit $3,000 Earned Interest $150
Less: Outstanding check 4000 Error on check $810
($4,900 - $4,090)
Adjusted Balance $25,960 $25,960