Answer:
31,500
Explanation:
Cost function, C (x) = 2 x + 4500
Revenue function, R (x) = 5 x
Profit = Total revenue - Total cost
= R(x) - C(x)
= 5 x - [2 x + 4500]
= 3 x - 4,500
If company sells 12,000 boxes, then profit will be:
= 3 x - 4,500
= 3(12,000) - 4,500
= 36,000 - 4,500
= 31,500
Therefore, 31,500 is the profit earn by the company by selling 12,000 boxes of cereal.
Answer:
Per unit customer costs = $4.5 per unit
Explanation:
Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.
Customer return processing activity rate = $45 per return
Shipping activity rate = $10 per shipment
for Product 1
Total cost of shipment and return will be as follows:
Shipment = 1,200 X $10 = $12,000
Returns = 150 X $10 = $1,500
Total = $12,000 + $1,500 = $13,500
Total units = 3,000
Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit
Answer:
The correct answers are letters "B" and "D".
Explanation:
The global service system of Theo Chocolate provides a great opportunity for some of its staff to get a <em>deeper insight into how the company's different markets work</em>. Operations in different regions include coping with different cultures which also include talking about different people and consumer patterns. Thus, all this information can be collected by the employees who are sent for one year to work in those regions.
Furthermore, chances of <em>diversification chances may appear in spotting the opportunities</em> of Theo Chocolate in foreign markets. The organization must ensure that the members sent for the exchange experience are well trained to get the most out of the global service program.
Answer: $16,925.90 increase
Explanation:
Company already has the excess capacity to handle this order so the fixed costs will not be included as they would have already been incurred.
Cost of manufacturing the trees would be:
= Variable cost + Fixed cost
= ((51.61 + 3.80 + 1.00 + 8.26 for white tree) * 230 trees) + 5,000 for molds
= (64.67 * 230) + 5,000
= $19,874.10
Incremental revenue = 230 trees * 160
= $36,800
Incremental operating income = 36,800 - 19,874.1
= $16,925.90 increase
<em></em>
<em>Note: Options might be for a variant of this question. </em>
Answer:
$600.078
Explanation:
the mean is also the average which is the total sum divide by 5