Darby's correct response is $0.045 per share.
Because we can calculate earnings per share by taking net income after taxes and then dividing it by the total number of common shares that are issued.
Income after taxes = <span>$2,000,000
shares = $44,000,000
Earnings per share = $2,000,000 / $44,000,000
=$2/$44
=$0.045</span>
Answer: No one of the options but <u>Commercial paper</u>
Explanation: Commercial paper is an unsecured, short-term debt instrument issued by a corporation, typically for the financing of accounts payable and inventories and meeting short-term liabilities. Maturities on commercial paper rarely range longer than 270 days.
The probability is 40%. You have a 40 people out of 100 that are male and gave favourable responses.
Answer:
Explanation:
The expected cash flows from one of these bonds are:
- $60 in interest at the end of each year for 10 years, and
- $1,000 repayment of principal at the end of 10 years.
Thanks admin for giving such valuable information through your article . Your article is much more similar to <u>https://www.moschinooutletonlinestore.com/moschino-my-little-pony-women-large-leather-clutch-black.html</u> word unscramble tool because it also provides a lot of knowledge of vocabulary new words with its meanings.