answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
neonofarm [45]
2 years ago
15

Bickford Company plans to sell 135,000 units in November and 180,000 units in December. Bickford's policy is that 10% of the fol

lowing month's sales must be in ending inventory. On November 1, there were 14,000 units in inventory. It takes 30 minutes of direct labor time to make one unit. Direct labor wages average $17 per hour. Variable overhead is applied at the rate of $5 per direct labor hour. Fixed overhead is budgeted at $56,500 per month. What is the budgeted overhead for November
Business
1 answer:
NNADVOKAT [17]2 years ago
6 0

Answer:

$404,000

Explanation:

Production Unit = $135,000 + $18,000 - $14,000 = $139,000

Labor hours per unit = 30 mins = 0.5 hours

Total Labor Hours = $139,000 x 0.5 = 69,500 hours

Variable Overhead 69,500 x 5 = $347,500

Total Overhead Cost = $347, 500 + $56,500 = $404,000

You might be interested in
A manager wants to minimize the total cost of the inventory. The annual demand for the wheel is 60,000 wheels, and the firm oper
Ede4ka [16]

Answer:

Check th explanation

Explanation:

2a.

Here, we will have to apply the economic production quantity as we have to identify optimal production quantity to minimize the cost.

Annual Demand D = 60000

Working Days = 240

Daily Demand d= 60000/240 = 250

Production Rate p = 300

Set up cost S = 150

Holding cost H = 3

Economic Production Quantity Q = (2DS/(H*(1-(d/p))))^(1/2)

Q = (2*60000*150/(3*(1-(250/300))))^(1/2)

Q = 6000 units

4 0
2 years ago
Ahrends Corporation makes 70,000 units per year of a part it uses in the products it manufactures. The unit product cost of this
Lelechka [254]

Answer:

$48.50

Explanation:

Relevant costs are the costs that are influenced by managerial decisions.They are future costs that have the tendency to affect the cash flow or outflow above the current level , that are relevant in making decisions . Examples are opportunity cost , incremental cost

The relevant cost in the scenario is the cost of buying from the supplier instead of in-house manufacturing , which is $48.50

8 0
2 years ago
Suppose the farm equipment manufacturer from the previous question was able to charge $30,000 per tractor, and produces and sell
LiRa [457]

Given Information:

Rent = $20,000,000

Materials and Wages = $10,000/tractor

Number of tractors = 2,000

Amount spent on R&D = $3 million

Required Information:

Lowest price to sell a tractor = ?

Answer:

Lowest price to sell a tractor = at least $20,000

Calculations & Explanation:

The company needs to sell at least at a price that all of its manufacturing cost can be recovered without the profit margin.

This happens at a break-even point where total revenue equals the total manufacturing cost.

Total manufacturing cost = Total revenue

The revenue is number of tractors multiplied by some price x

Total revenue = 2,000*x

Total manufacturing cost = fixed cost + Variable cost

Total manufacturing cost = 20,000,000 + 2,000(10,000)

Total manufacturing cost = 20,000,000 + 20,000,000

Total manufacturing cost = 40,000,000

so,

Total manufacturing cost = Total revenue

40,000,000 = 2,000*x

x = 40,000,000/2,000

x = $20,000

Therefore, the lowest price to sell each tractor should be atleast $20,000

Note: The R&D cost is not usually included in such scenarios because R&D cost is sunk and should not be added in these calculations.

5 0
2 years ago
At the end of the day, the cash register's record shows $2,050, but the count of cash in the cash register is $2,058. the correc
djverab [1.8K]

Debit Cash $2058; credit Cash Over and Short $8; credit Sales $2050

Cash over and short is an income statement account used to account for mistakes and differences in recorded sales and collected revenues.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Look at the circular flow diagram. Choose and define an environmental issue. Using the diagram as a guide, explain how the envir
Pavel [41]

Answer:

Household and government are related to each other in terms of economic unit. Household pay taxes to government and then government use that money for the people. Household earn the money by working in firms or by running their own business.

Environmental issues such as air pollution can affect the relationship between household and government. Popleuses their own transport to go to firms and the number of vehicles are increasing day by day which causes air pollution.

The government can form policies against personal transport and convince people to use public transport which will be beneficial for government as government will directly get money from household.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Jim debt was reviewing the total accounts receivable. this month he received $80,000 from credit customers. this represented 40%
    15·2 answers
  • Following are the transactions of Green Company. May 1 The company billed a customer $3,400 in consulting revenue for sustainabl
    15·1 answer
  • You need to write a sales message for your company’s new line of exercise apparel. Before composing your message, which question
    8·1 answer
  • When shopping for a smartphone, a consumer first compares prices to see which brand offers the lowest price. After also inspecti
    11·2 answers
  • Each Component (Services/Agencies) uses the guidance provided by the Planning phase of the Planning, Programming, Budgeting, and
    15·1 answer
  • At the beginning of the year, the Dallas Company had the following accounts on its books: Accounts Receivable $264,000 Debit All
    11·1 answer
  • Each machine must be run by one of 19 cross-trained workers who are each available 35 hours per week. The plant has 10 type 1 ma
    12·1 answer
  • All of the following are true about the project scope statement EXCEPT:a.It is an output of the Verify Scope process. b.It descr
    10·1 answer
  • SI International had a FCFE of $122.1M last year and has 12.43M shares outstanding. SI's required return on equity is 11.3%, and
    11·1 answer
  • ​Moe's Pizza Shop sells a large pizza for​ $12.00. Unit variable expenses total​ $8.00. The breakeven sales in units is​ 7,000 a
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!