Bachelors degree is the minimum <span />
Answer:
Accrued Loss on Purchase Commitments $2,000,000
Explanation:
December 31, (recognition of loss on purchase commitments)
- Dr Loss on Purchase Commitments account 2,000,000
- Cr Accrued Loss on Purchase Commitments account 2,000,000
Since the price of raw materials lowered by 2,000,000, the company lost money on its purchase commitments:
Purchase commitments loss = contracted price - market value = $5,000,000 - $3,000,000 = $2,000,000
The loss on purchase commitments is an expense, and accrued loss on purchase commitments is a liability.
Answer:
B) –2%
Explanation:
The total return on an investment is calculated by,
Total Return = Capital gains ÷ Initial Investment x 100
First we will have to calculate capital gains of his investment,
He got 600 in dividends and 4,300 after selling the stock against the initial investment of $5,000.
So capital gains,
= 600 + 4,300 - 5,000
= -100
Total Return would be,
= -100 / 5,000 x 100
= -2% is the total return on his investment.
Answer and Explanation:
The Journal entries are shown below:-
1. Insurance expenses Dr, $2,200
To Prepaid insurance $2,200
(Being insurance coverage expired is recorded)
2. Supplies expenses Dr, $11,300 ($7,000 + $3,000 + $1,300)
To Supplies $11,300
(Being supplies expenses is recorded)
These two entries should be considered
Answer:
Entries are given below
Explanation:
January 5 - Sold Merchandise
DEBIT CREDIT
Receivable - Terry $2,000
Sales Revenue $2,000
April 15 - Received $600 from terry
DEBIT CREDIT
Cash $600
Receivable - Terry $600
August 21 wrote off uncollectable debt
DEBIT CREDIT
Allowance for debt (2000-400) $1,400
Receivable - Terry $1,400
October 5 Received a check
DEBIT CREDIT
Receivable - Terry $300
Allowance for doubtful debt $300