Answer:
Jane will arrive at an estimate of the value of her seller’s property by calculating the average for the 3 comparable adjusted values that she has obtained.
This means that the value of the property should be around $292,167.
Explanation:
a) Data and Calculations:
Adjusted values of:
Comparable 1 = $289,500
Comparable 2 295,700
Comparable 3 291,300
Total values = $876,500
Average value = $292,167 ($876,500)
b)A comparative market analysis (CMA) is a series of steps followed to estimate a property's value based on some recently sold and similar properties at same locations as the property being offered for sale or purchase. It is used by the real estate agents and brokers to create their CMA reports, which help the real estate sellers to set the best listing prices for their properties. It is also used by buyers to help them make competitive offers for homes on sale.
I would say that yes this is an example of Illegal Gratuity it just depends on whether he asked her out before or after the land was sold, because if it was before the land was sold then it is indeed <span>illegal gratuity.</span>
Answer:
$812.49
Explanation:
Given that
Sale value of ordinary annuity = $4,947.11
Time period = 8 years
Interest rate = 6.50%
So by considering the above information, the annual annuity payment is
$4,947.11 = Annual annuity payment × Present value annuity factor at 6.5% for 8 years
$4,947.11 = Annual annuity payment × 6.0888
So, the annual annuity payment is $812.49
Answer:
35 days
Explanation:
Receivables turnover rate = 23.5
Payables turnover rate = 12.5
Inventory turnover rate = 19.15
Length of firm's operating cycle :
(Days sales in inventory + average collection period)
Days' sales in inventory = (365 days / inventory turnover ratio)
Days' sales in inventory = (365 / 19.15)
Days's sales in inventory = 18.717 days
Average collection period : (365 / accounts receivable turnover ratio)
Average collection period = (365 / 23.5)
Average collection period = 15.531
(18.717 + 15.531)
= 34.248
= 35 days
Answer:
NPV -6,422.07908
The investment is not profitable at current cost of capital os 11.6%
Explanation:
Sister Pools 11.6% after tax cost of capital
Contructions 10.3% after tax cost of capital
- 85,000
cash flow 17,000 for next 7 years
<u>We will calculate the present value of a 7-years annuity of 17,000 at 11.6% </u>rate
<em>We use Sister Pools rate because we are asked for this company and there is no indication about a change in the cost of capital condition.</em>
<em />

PV = 78,577.92092
<u>Next we subtract the investment cost to get the Net Present Value</u>
78,577.92092 - 85,000 = -6,422.07908