answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kupik [55]
2 years ago
14

Sister Pools sells outdoor swimming pools and currently has an aftertax cost of capital of 11.6 percent. Al's Construction build

s and sells water features and fountains and has an aftertax cost of capital of 10.3 percent. Sister Pools is considering building and selling its own water features and fountains. The sales manager of Sister Pools estimates that the water features and fountains would produce 20 percent of the firm's future total sales. The initial cash outlay for this project would be $85,000. The expected net cash inflows are $17,000 a year for 7 years. What is the net present value of the Sister Pools project?
Business
1 answer:
pentagon [3]2 years ago
3 0

Answer:

NPV -6,422.07908

The investment is not profitable at current cost of capital os 11.6%

Explanation:

Sister Pools 11.6% after tax cost of capital

Contructions 10.3% after tax cost of capital

- 85,000

cash flow 17,000 for next 7 years

<u>We will calculate the present value of a 7-years annuity of 17,000 at 11.6% </u>rate

<em>We use Sister Pools rate because we are asked for this company and there is no indication about a change in the cost of capital condition.</em>

<em />

C \times \frac{1-(1+r)^{-time} }{rate} = PV\\\\\\\\17,000 \frac{1-(1+0.116)^{-7} }{0.116} = PV\\

PV = 78,577.92092

<u>Next we subtract the investment cost to get the Net Present Value</u>

78,577.92092 - 85,000 = -6,422.07908

You might be interested in
To be able to go on the band trip, four band members each get a part-time job. Each person has 5 weeks in which to save his or h
Arturiano [62]

Answer:

Member B: Works 10 hours per week at $5.85 per hour

Member D: Works 9 hours per week at $6.35 per hour

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
TechPro offers instructional courses in e-commerce website design. The company holds classes in a building that it owns.
myrzilka [38]

Answer:

1. fixed and indirect

2. variable and direct

3. variable and direct

4. fixed and indirect

5. fixed and indirect

6. variable and direct

Explanation:

<u>Fixed and variable costs</u>

A fixed cost is expected to be constant for a short term period whilst a variable cost is expected to vary in direct proportion to the number of units produced in this case it is the individual classes.

Depreciation expense on classroom building and on computers is a fixed cost that is expected to remain constant and the instructor wage varies with the number of classes thus a variable cost.

<u>Direct and Indirect costs</u>

A direct cost can be directly traced to the cost object by observation whist the indirect cost can not be directly traced on a cost object.

The instructors wage is a direct cost, his effort is seen with the success of the classes whist the depreciation expenses are indirect costs.

4 0
1 year ago
Cherries on Top, a national ice cream shop, is struggling financially to keep up with the bigger chains. The top executives have
Serggg [28]

Answer:

The correct answer is B

Explanation:

Utilitarian approach or method is the approach which assesses or analyze the actions in terms of the outcomes or results, that is the net costs and the benefits to all the stakeholders on individual level.

This approach aspire or attempt to accomplish the greatest good for the  numbers when creating the least amount for preventing the suffering of the greatest amount.

So, the shop uses or practice the approach of utilitarian as it will provide them the extra one million dollar to put it in the marketing.

7 0
1 year ago
Oriole Company accumulates the following data concerning a mixed cost, using miles as the activity level. Miles Driven Total Cos
Fynjy0 [20]

Answer:

$1.2 per mile

Explanation:

Computation of the variable cost per mile using the high-low method

Using this formula

Variable cost per mile = (Highest activity cost - Lowest activity cost)/(Highest activity - Lowest activity)

Let plug in the

Variable cost per mile= (14,721 - 13,503)/(8,510 - 7,495)

Variable cost per mile= 1,218/1,015

Variable cost per mile=$1.2 per mile

Therefore the Variable cost per mile will be $1.2 per mile.

6 0
1 year ago
_____ refers to the order of things, such as performing the goal-setting processes. a. sequence b. automation c. disarray d. tim
Jet001 [13]
The correct answer that would best complete the given statement above would be option A. SEQUENCE refers <span>to the order of things, such as performing the goal-setting processes. Goal setting is a process in which you will be thinking of possible ideas that will help and understand how to achieve your goals. Hope this answer helps.</span>
7 0
2 years ago
Read 3 more answers
Other questions:
  • You should answer all the questions on a test unless _____.
    10·2 answers
  • Suppose the federal government is considering an air quality policy initiative that would effectively increase abatement (A) of
    11·1 answer
  • A manager needs to inform employees that the quarterly project management training will start on May 1, about two months from no
    12·2 answers
  • Colil Computer Systems, Inc., manufactures printer circuit cards. All direct materials are added at the inception of the product
    6·2 answers
  • Jenny was buying the company’s first digital copier, and she involved all of the company's department heads in the decision. Jen
    8·1 answer
  • Which of the following is TRUE about owning a share of stock?
    10·1 answer
  • Which functionality would you include in the product category of the marketing mix?
    15·1 answer
  • David Wallace was the president, chairman of the board of directors, and majority shareholder of Paper Imports, Inc. Acting as p
    10·1 answer
  • Fill in the blanks to complete the sentence. Fixed costs equal $25,000; variable cost per unit is $2.50 and units produced are 1
    12·1 answer
  • During the ________ phase of the product life cycle, the company incurs considerable costs for educating customers, building wid
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!