The complete question is as follows:
The admission directory of Big City University has a novel idea. He proposed using the IQ scores of current students as a marketing tool. The university agrees to provide him with enough money to administer IQ tests to 50 students. So the director gives the IQ test to an SRS of 50 of the university’s 5000 freshman. The mean IQ score for the sample is xbar=112. The IQ test he administered is known to have a σ of 15. What is the 95% Confidence Interval about the mean? What can the director say about the mean score of the population of all 5000 freshman?
Answer: The 95% confidence interval about the mean is
.
The director can say that he is 95% confident that the mean IQ score of the 5000 freshmen lies between 107.84 and 116.16.
We follow these steps to arrive at the answer:
Since the population standard deviation of the IQ test is known, we can use the Z scores to find the confidence interval.
The formula for the confidence interval about the mean is:

In the equation above, X bar is known as the point estimate and the second term is known as Margin of Error.
The Critical Value of Z at the 95% confidence level is 1.96.
Substituting the values in the question in the equation above we have,



Answer:
$1,135.05
Explanation:
Given:
Sales = $15,900
Net new equity = $500
Dividend payments = $75
Retained earnings = $418
Depreciation = $680
Interest expense = $511
Tax rate = 21% = 0.21
Now,
Net income = Retained earnings + Dividend payments
= $418 + $75
= $493
Profit before tax = Net income ÷ ( 1 - tax rate )
= $493 ÷ ( 1 - 0.21 )
= $624.05
Therefore,
Earnings before interest and taxes
= Profit before tax + Interest expense
= $624.05 + $511
= $1,135.05
Answer: <em>Polish, Civility and Social Intelligence </em>
Explanation:
The following are the synonyms for the professional behavior: Civility, Polish and Social Intelligence. Social intelligence is referred to as or known as the capacity of an individual to know himself/herself and other individual. Civility is referred or as known as the civilized conduct i.e. considered to be a polite act or an expression
.
Answer:
At the time of purchase of raw material inventory,
Raw material inventory account will debit and accounts payable account will credit.
Therefore, the Journal entry for this transaction is as follows:
Raw Materials Inventory Account Dr. $36,000
To Accounts Payable $36,000
(To record the purchase of raw material on account)
Workings:
Raw material Inventory = Units of raw material purchased × Price per unit
= 6,000 × $6
= $36,000
Answer:$1,735.24
half is 1.5
40 regular hours * $33.37 = $1334.8
8 overtime hours * (1.5 * $33.37) = $400.44
$1334.8 + $400.44 = $1735.24