Answer:
y = 12x+16
Step-by-step explanation:
Simplify both sides of the equation then isolate the variable.
Step 1, add 11 to both sides.
−1
/2
y+11+−11=6x+3+−11
−1
/2
y=6x−8
Step 2, divide both sides by (-1)/2.
You will be left with
y = 12x+16
Answer:
Hey there!
The robot moves 63 cm in 9 seconds. Then in 1 second, it moves 7 cm.
If it goes 49 cm, it will take 7 seconds.
Let me know if this helps :)
Answer:
0.0406, 0.8284,0.7887
Step-by-step explanation:
Given that Mattel Corporation produces a remote-controlled car that requires three AA batteries
X is N(34, 5.5)
Hence sample size of 25 would follow a t distribution with df = 24
This is because sample size <30
t distribution with df 24 would be bell shaped symmetrical about the mean and unimodal.
Std error of sample mean = std dev /sqrt n=
Prob (X>36) = 
i.e nearly 4.1% of the sample would have a mean useful life of more than 36 hours
X>33.5 implies 
=0.82837
=0.8284 proportion will have a mean useful life greater than 33.5 hours
Proportion between 33.5 and 36 hours
= 
Answer:
k = 11.
Step-by-step explanation:
y = x^2 - 5x + k
dy/dx = 2x - 5 = the slope of the tangent to the curve
The slope of the normal = -1/(2x - 5)
The line 3y + x =25 is normal to the curve so finding its slope:
3y = 25 - x
y = -1/3 x + 25/3 <------- Slope is -1/3
So at the point of intersection with the curve, if the line is normal to the curve:
-1/3 = -1 / (2x - 5)
2x - 5 = 3 giving x = 4.
Substituting for x in y = x^2 - 5x + k:
When x = 4, y = (4)^2 - 5*4 + k
y = 16 - 20 + k
so y = k - 4.
From the equation y = -1/3 x + 25/3, at x = 4
y = (-1/3)*4 + 25/3 = 21/3 = 7.
So y = k - 4 = 7
k = 7 + 4 = 11.