Answer:
The probability that it would take more than four hours to construct a soapbox derby car = 0.1587 or 15.87
Step-by-step explanation:
Given -
Mean
= 3 hours
Standard deviation
= 1 hours
Let X be the no of hours to construct a soapbox derby car
the probability that it would take more than four hours to construct a soapbox derby car =
= 
=
Put 
= 1 -
= 1 - .8413 Using z table
= 0.1587