Answer and Explanation:
The computation is shown below;
a. For Warranty Expense
= Sales × Estimated Warranty Percentage%
= $4,144,400 × 0.87%%
= $36,056.28
b)
The amount that should be reported is
Opening Balance of Estimated Warranty Liability Jan. 1, 2019 $42,635
Less: Actual warranty costs in 2019 ($26,750)
Add: Warranty expense accrued in 2019 $35,056
Closing Balance of Estimated Warranty Liability Dec. 31, 2019 $50,941
Answer:
Market survey
Explanation:
For Donna to open a new business in which she will be successful and very profitable she needs to know what problem/need her new business/product can solve in the society. this is very important to know before engaging in any form of business because businesses that solve problem/needs of its community tend to strive better even in a bad economy.
The best marketing strategy to determine this need/want is called Market survey. this survey can be carried out by creating a one page questionnaire about her intended product and post/send it to the relevant audience for appropriate feedback and also to professionals in her intended product. the feedback she gets from the questionnaire will help inform her on the best product to sell.
Answer:
Greg’s capital gain on the apartment = $590,000
Explanation:
Purchase Cost = $100,000
Improvements = $300,000
Total Initial cost = Purchase Cost + Improvements
Total Initial cost = $100,000 + $300,000
Total Initial cost = $400,000
Depreciation for 20 Years = Depreciation per annum * 20
= $2,500 * 20
= $50,000
Net Book value after 20 Years = Initial cost - Depreciation for 20 Years
= $400,000 - $50,000
= $350,000
Capital Gain = Net Sale - Net Book Value
When Net Sale = Sale Price - Commission
= $1,000,000 - $ 60,000
= $940,000
Hence, Capital Gain = Net Sale - Net Book Value
Capital Gain = $940,000 - $350,000
Capital Gain = $590,000
Answer:
- <u><em>No, he will not have enough money to buy his delivery truck at the end of 6 years.</em></u>
Explanation:
To find how much<em> money Earl Mille</em>r, <em>owner of Papa Gino's franchise</em>, will have in <em>6 years</em>, you must calculate the value of the <em>$20,000</em> that he <em>invests</em> at the <em>5% compounded semiannually:</em>
- Semianual compounded interest: 5% / 2 = 0.05/2 = 0.025
Equation:
Where r/n was already calculated: r/n = 0.05/2 = 0.025; and t is the number of years: 6.

Hence the value of the money invested is less than the value of the truck, and <em>he will not have enough money to buy his delivery truck at the end of 6 years.</em>
The proper technique of washing your hands is you need to put some water on then you have to put on soap and your choice if you want to sing happy birthday because happy birthday is enough time to wash off all the germs and soap in the right time and you know the rest to dry your hands and all the other stuff your welcome!