Answer:
d. multiplying units to be produced by direct materials per unit.
Explanation:
To determine the total direct material, key parameters required are the direct material cost per unit and the number of units to be produced. The product of these two parameters gives the direct material cost required for production.
For example, if there are 10 units of an item to be produced and the direct material cost per unit is $4, the direct material cost needed for production is $40 derived from the product of the number of units and the direct material cost per unit.
Therefore, the right option is d. multiplying units to be produced by direct materials per unit.
Answer and Explanation:
According to the scenario, computation of the given data are as follow:-
We assume that
X = No. of children
Y = Standard type
Z = Executive type
So,
5x + 4y + 7z = 185.........(1)
3x + 2y + 5z = 115.........(2)
2x + 2y + 4z = 94
x + y + 2z = 47.........(3)
Equation (2) multiply by 2
6x + 4y + 10z = 230
From equation (1) to (2)
5x + 4y + 7z = 185
6x + 4y + 10z = 230
-x + 0 - 3z = -45
x + 3z = 45.......(4)
Equation (3) multiply by 4
4x + 4y + 8z = 188
From equation (1) to (3)
5x + 4y + 7z = 185
4x + 4y + 8z = 188
x + 0 - z = -3
- x + z = 3……(5)
From equation (5) to (4)
x + 3z = 45
-x + z = 3
4z = 48
Executive type = Z = 48 ÷ 4 = 12
Z = 12 in equation (5)
-x + 12 = 3
x = 9 (children type)
x=9, z=12 in equation 1
5x + 4y + 7z = 185
5 × 9 + 4 × y + 7 × 12=185
45 + 4 × y + 84 = 185
4y = 56 ÷ 4
Y= 14(Standard type)
A
Explanation:
Because the judgement of executives does not adequately factor into a mathematical equation. it's like a judgement call only whereas the others can be used in an equation manner
Answer:
More than $1500 price per car per month has to be dropped.
Explanation:
Given:
price per car = $20,000
car sale per month = 40
rate of increase in demand = 3
Solution:
Revenue R = Price × Quantity = P * Q
From the above given data
P = 20,000
Q = 40
R = P*Q
dQ/dt = 3
We have to find the rate at which the price is to be dropped before monthly revenue starts to drop.
R = P*Q
dR/dt = (dP/dt)Q + P(dQ/dt)
= (dP/dt) 40 + 20,000*3 < 0
= (dP/dt) 40 < 60,000
= dP/dt < 60000/40
= dP/dt < 1,500
Hence the price has to be dropped more than $1,500 before monthly revenue starts to drop.
Answer:
35 days
Explanation:
Receivables turnover rate = 23.5
Payables turnover rate = 12.5
Inventory turnover rate = 19.15
Length of firm's operating cycle :
(Days sales in inventory + average collection period)
Days' sales in inventory = (365 days / inventory turnover ratio)
Days' sales in inventory = (365 / 19.15)
Days's sales in inventory = 18.717 days
Average collection period : (365 / accounts receivable turnover ratio)
Average collection period = (365 / 23.5)
Average collection period = 15.531
(18.717 + 15.531)
= 34.248
= 35 days