answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lisov135 [29]
2 years ago
9

Kubin Company's relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. When it produces and sells 21,500 units,its average cost

s per unit are as follows:
Direct materials $8.00 per unit
Direct labor $5.00 per unit
Variable manufacturing overhead $2.50 per unit
Fixed manufacturing overhead $6.00 per unit
Fixed selling expense $4.00 per unit
Fixed administrative expense $3.50 per unit
Sales commissions $2.00 per unit

Required:

a. What is the incremental manufacturing cost incurred if the company increases production from 21,500 to 21,501 units?
b. What is the incremental cost incurred if the company increases production and sales from 21,500 to 21,501 units?
c. Assume that Kubin Company produced 21.500 units and expects to sell 21,200 of them. If a new customer unexpectedly emerges and expresses interest in buying the 300 extra units that have been produced by the company and that would otherwise remain unsold, what is the Incremental manufacturing cost per unit incurred to sell these units to the customer?
d. Assume that Kubin Company produced 21,500 units and expects to sell 21,200 of them. If a new customer unexpectedly emerges and expresses interest in buying the 300 extra units that have been produced by the company and that would otherwise remain unsold, what incremental selling and administrative cost per unit is incurred to sell these units to the customer?
Business
1 answer:
Lady_Fox [76]2 years ago
8 0

Answer:

a.Incremental manufacturing cost is $15.50

b.incremental cost incurred if the company increases production and sales is  $17.50

c.Incremental manufacturing cost is $4,650

d.incremental selling and administrative is $600

Explanation:

<u>a.Incremental manufacturing cost </u>

<em>Fixed manufacturing overheads are irrelevant</em>

Direct materials                               $8.00

Direct labor                                      $5.00

Variable manufacturing overhead $2.50

Total                                                $15.50

<u>b.incremental cost incurred if the company increases production and sales</u>

Incremental Manufacturing Costs   $15.50

Add Sales Commission                     $2.00

Total                                                   $17.50

<u>c.Incremental manufacturing cost</u>

<em>Fixed manufacturing costs are irrelevant for this decision</em>

Direct Materials (300×$8.00)                                       $2,400

Direct Labor (300×$5.00)                                              $1,500

Variable Manufacturing Overhead (300×$2.50)           $ 750

Total                                                                               $4,650

<u>d.incremental selling and administrative </u>

<em>Fixed Selling and Administrative costs are irrelevant for this decision</em>

Sales Commission (300×$2.00)    $600

You might be interested in
Red Sun Rising Corp. has just signed a lease for its new manufacturing facility. The lease agreement calls for annual payments o
fomenos

Answer:

The value of this liability today is $24,234,083.39...

5 0
1 year ago
JUJU's dividend next year is expected to be $1.50. It is trading at $45 and is expected to grow at 9 percent per year. What is J
Kisachek [45]

Answer:

3.33%; 9%

Explanation:

Given that,

Expected dividend next year = $1.50

Trading at = $45

Expected growth rate per year = 9 percent

Dividend yield = (Expected dividend next year ÷ Trading amount) × 100

                        = ($1.50 ÷ $45) × 100

                        = 0.0333 × 100

                        = 3.33%

The capital gain of JUJU is same as the expected growth rate i.e 9 percent.

5 0
2 years ago
Gilbert's expects its September sales to be 20% higher than its August sales of $150,000. Manufacturing costs were $100,000 in A
sveticcg [70]

Answer:

$61,500.

Explanation:

Given that,

Beginning cash balance on September 1 = $7,500

Cash receipts from credit sales made in August:

= $150,000 × 70%

= $105,000

Cash receipts from credit sales made in September:

= ($150,000 × 1.20) × 30%

= $54,000

Cash disbursements from purchases made in August:

= $100,000 × 75%

= $75,000

Cash disbursements from purchases made in September:

= $120,000 × 25%

= $30,000

Ending cash balance September 30:

= Beginning cash balance + Cash receipts from credit sales made in August + Cash receipts from credit sales made in September - Cash disbursements from purchases made in August - Cash disbursements from purchases made in September

= $7,500  + $105,000  + $54,000  - $75,000  -  $30,000

= $61,500.

6 0
1 year ago
Merchants Credit Union has decided that tellers must rotate through a new weekend shift on Saturday afternoons because several o
HACTEHA [7]

Answer:

Innovative change

Explanation:

Innovation means change, hopefully a change for better. When a company decides to innovate its processes it means that it is trying to improve existing processes to make them more effective and more productive. In this particular case by starting to work weekend shifts they are trying to offer a better service.

8 0
2 years ago
___ is a portfolio-planning tool for identifying company growth opportunities through market penetration, market development, pr
pentagon [3]

Answer:

Product market expansion grid

Explanation:

Product market expansion grid -  

It is used to plan for the company , when the company is indeed of expanding , is referred to as Product market expansion grid .  

The strategy or information required for the company to increase sale of the goods and services or introducing a new product in the upcoming market , uses this plan.  

Hence , from the given information of the question,

The correct term is  Product market expansion grid .

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Jake and janelle loved to prepare gourmet meals for friends and family. they started a business of preparing theme type dinners
    8·1 answer
  • Why might you want to use a blog instead of an email?
    10·2 answers
  • One bag of flour is sold for $1.00 to a bakery, which uses the flour to bake bread that is sold for $3.00 to consumers. A second
    15·1 answer
  • The Hamada Company sales for 2016 totaled $150,000 and purchases totaled $95,000. Selected January 1, 2016, balances were: accou
    11·1 answer
  • 1. Which of the following people is/are legally required to file a tax return?
    9·1 answer
  • Hayes Bakery has sales of $30,600, costs of $15,350, an addition to retained earnings of $4,221, dividends paid of $469, interes
    8·1 answer
  • Canine Crates just paid an annual dividend of $.45 per share but plans to double that amount each year for three years. After th
    13·2 answers
  • A company that is at a disadvantage in the marketplace because it lacks competitively valuable resources possessed by rivals Mul
    10·1 answer
  • Actual sales volume for a period is 5,000 units. Budgeted sales volume is 4,500. Actual selling price per unit is $15 an budgete
    14·1 answer
  • Carla Vista Company owns equipment that cost $74,000 when purchased on January 1, 2019. It has been depreciated using the straig
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!