Answer:
$200,000
Explanation:
This involves revenue recognition based on percentage of work completed (cost to completion technique). Revenue to be recognized per time is assessed based on the level of cost incurred compared with the total cost to be incurred.
Given that the total approved budget for the project is $600,000, If at the end of the first three weeks of work, $160,000 has been spent, and five miles of road have been completed for a a 15-mile road, the earned value of the project at the end of the first three weeks
= 5/15 * $600,000
= $200,000
Answer: overturned prohibitions on interstate banking and branching(D)
Explanation:
The Riegle-Neal Act of 1994 was signed into law by former United States of America president; President Bill Clinton in September 1994. The Riegle-Neal Act of 1994 removed many obstacles that were encountered by banks that want to have branches in other states.
The Riegle-Neal Act of 1994 also provided uniform set of rules for the banks in each state. It allowed interstate banking nationwide for the first time, by allowing well-managed, and well-capitalized banks to get banks in other states.
Answer:
C. $1,060
Explanation:
First transaction
20 shares of Google at close price of $472.68
= 20 × $472.68
= $9,453.6
Second transaction, a year later;
she bought 20 shares at close price of $491.32
= 20 × $491.32
= $9,826.4
Third transaction. Two years later, she sold all her shares;
In total 3 transactions, Maggie's broker charge will be;
$50 × 3 = $150
The last transaction will get($512.25 per share for 20 + 20 = 40 shares)
40 × $512.25 = $20,490
Maggie will get $20,490 less $150 due to the brokerage's charge.
$20,490 - $150 = $20,340
To get how much Maggie makes,
= Total value of third transaction (Sales of shares) - (Total value of first transaction + Total value of Second transaction)
= $20,340 - ($9,453.6 + $9,826.4)
= $1,060
As far as i remember, those three things are :
- Focus on doing one thing at a time. We tend to do many things all together that make us lost our focus
- Taking small steps in order to change
- SAving up for the benefit of our future
hope this helps
Answer:
I used an Excel spreadsheet to calculate R² which gives us the least squares trend. See attached image.
y = 360x + 1600
R² = 0,9529
next year's enrollment should be = (360 x 5) + 1600 = 3400