Answer:
The correct answer is A.
Explanation:
Giving the following information:
Activity Cost Pool Activity Measure Total Cost Total Activity
Machining Machine-hours $330,000 15,000 MHs
To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
<u>Machinning:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= 330,000 / 15,000
Predetermined manufacturing overhead rate= $22 per machine-hour
<u>Machine setups:</u>
Number of setups $50,000 100 setups
Predetermined manufacturing overhead rate= 50,000/100
Predetermined manufacturing overhead rate= $500 per set-up
Answer:
Option (B) is correct.
Explanation:
For a 20 workday month,
cost of gas and productivity = $4 per day
cost of commuting = cost of gas and productivity × 20 workday month
= $4 × 20
= $80.
The total rent he is paying currently is $600 per month that does not include the commuting cost.
Hence, the individual must willing to pay a total of:
= Total rent + Cost of commuting
= $600 + $80
= $680 for an apartment downtown.
Thus, the total amount to be paid willingly is $680.
The correct answer is royalty. Royalty is considered to be a
payment by which is made by one by which the franchisee or the licensee owns
the asset in particular and that it is for the right of having to do an
outgoing use of the asset.
Answer:
An advantage of using the retail method of inventory costing is
c.that it may be used as an aid in taking a physical inventory.
Explanation:
The retail inventory method is used by retailers that resell merchandise to estimate their ending inventory balances. This method is based on the relationship between the cost of merchandise and its retail price. The method is not entirely accurate, and so should be periodically supplemented by a physical inventory count. Its results are not adequate for the year-end financial statements, for which a high level of inventory record accuracy is needed.
Natalie wants to make a 25% profit on a $70000 sale. That would be:
(125 ÷ 100) × 70000 = $87500.
Natalie wants to make $87500. But the agent would charge a 6% for the sale, Natalie will add a 6% to the $87500, that would be:
(106 ÷ 100) * 87500 = $92750.
On this $92750, there's a closing cost of $1200,
Add $92750 + $1200 = $93950.
$93950 to the nearest hundred will be $94000.
Natalie should make the final sale price $94000 in order to make a profit of %25.